HABER

Hedefi şaşırmadan birlikte çalışmalıyız

Hedefi şaşırmadan birlikte çalışmalıyız

İzmir/Selçuk - AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Parlamento Başkanı ve Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye Üst Düzey Danışma Grubu Başkanı Paavo Lipponen, Türkiye-AB tam üyelik müzakerelerine ilişkin "Yeni problemler üretmeden mevcut sorunları çözerek, tam üyelik hedefini şaşırmadan birlikte çalışmalıyız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun davetlisi olarak İzmir'e gelen Avrupa Sosyalist Partisi Türkiye Üst Düzey Danışma Grubu üyesi parlamenterler, Efes Antik Kenti ile Meryem Ana Evi'ni ziyaret etti.

Heyete başkanlık eden Lipponen, bir gazetecinin Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde karşılaştığı engellere ilişkin sorusuna Finlandiya, İngiltere ve İspanya örneklerini vererek, "Türkiye'nin AB yolu sancılı olabilir, ama siz iyi yoldasınız. Müzakereleri Türk tarafının ve üye ülkelerin hedefi bilerek ve çok duyarlı şekilde sürdürmesi gerekir" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın "Türkiye'nin AB üyeliği yolunda Avrupa'nın mezesi olmayız" sözlerini hatırlatması üzerine Lipponen, "Biz, Türkiye'yi AB içinde görmek istiyoruz" dedi. Lipponen, şunları kaydetti:

"Bu sabır isteyen bir yolculuktur. Çok uzun bir yol var. Bunun için Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için tarih vermek istemiyorum. Yeni problemler üretmeden mevcut sorunları çözerek, tam üyelik hedefini şaşırmadan birlikte çalışmalıyız. Hedef tam üyeliktir. Bu her zaman net bir şekilde söylenmiştir. Lefkoşa'ya Finlandiya milletvekilleriyle bir ziyaret yapacağız. Burada hedefimiz, karşılıklı güveni artırmak yönünde gerekli adımların atılmasıdır. Kıbrıs Türkleri, Türkiye ve AB karşılıklı güven artırıcı çalışmalar içinde olacak. İşaretler öyle gelişiyor. Her tarafta olumlu bir duruş var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz. Aksi takdirde tarafların kaybı çok yüksek olacak."
Çatalhöyük'ten başlayarak bugüne kadar birçok değişik medeniyetin Türkiye'de görülebileceğini ve kendisine göre bunlar içinde Efes'in ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Lipponen, "İnsanlığın ve medeniyetlerin korunmasında Türkiye'nin yeri yeganedir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön