HABER

Hekimler zorunlu hizmet verecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hekimlerin zorunlu hizmetine ilişkin düzenlemenin iptali için Danıştay'a başvurulmasını eleştirerek, "Bu ülkede hakimler, savcılar, askerler, polisler ülkenin hizmete ihtiyacı olan her bölgesine gidip hizmet veriyorlar.

Hekim arkadaşlarımız da mutlaka bu hizmeti verecekler" dedi. Bakan Akdağ, zorunlu hizmet uygulamasının iptali konusunda kendilerine ulaşmış bir karar olmadığını belirtti.

İptal kararı olsa bile meselenin hukuk çerçevesinde çözüleceğini ifade eden Akdağ, şunları söyledi: "Başbakanımıza durumu sordum. Çünkü Başbakanlığın genelgesinin iptal edildiğine dair duyum aldık. Ama bize ulaşmış bir karar yok. Ancak sonuç olarak, mesele her neyse, hukuk içerisinde çözerek devlet hizmeti yükümlülüğünü mutlaka uygulayacağız.

Çünkü buna ülkenin şiddetle ihtiyacı var. Sözleşmeli statüsü getirerek hekim istihdam edemediğimiz bölgelerde, ciddi ücretler ödeyerek sözleşmeli bir statü oluşturduk.

Ülkemizde hekim sayısı yetersiz olduğu için kamunun rutin ödeme sistemlerinin de dışına çıkmak zorunda kaldık. Bununla da arzuladığımız sayıya özellikle uzman hekim açısından ulaşamadığımız için devlet hizmeti yükümlülüğüne hakikaten ihtiyaç var. Bu ülkede hakimler, savcılar, askerler, polisler ülkenin hizmete ihtiyacı olan her bölgesine gidip hizmet veriyorlar. Hekim arkadaşlarımız da mutlaka bu hizmeti verecekler."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler