HABER

Helal et kesimine yasak

Polonya'da Müslüman ve Yahudi ritüellerine göre hayvan kesimini yasaklayan bir tasarı Meclis'ten geçti.

Helal et kesimine yasak

ABD'deki Yahudi lobisinin en etkili kuruluşlarından biri olan ADL (Anti Defamation League) Polonya Meclisi'nin aldığı karara en sert tepkiyi gösterenler arasında yer aldı.ADL Direktörü Abraham Foxman tarafından yapılan yazılı açıklamada, "kararın din özgürlüğünü açık şekilde ihlâl ettiği ve Polonya Yahudileri'nin geleceğine indirilmiş bir darbe olduğu” belirtildi.Açıklamada, "Kararla Polonya Yahudileri'ne üç seçenek sunuluyor: Dininizin kurallarını yerine getirmeyin. Et yemeyin. Ya da ülkeden ayrılın." ifadelerine yer verildi.AB düzenlemesi ne diyor?Polonya Anayasa Mahkemesi tarafından 2012 yılının kasım ayında alınan bir kararda hayvanın uyuşturulmadan kesilmesi "hayvana eziyet ederek yaralamak” suçu kapsamında değerlendirerek yasaklanmıştı.

Uzmanlara göre Polonya'nın mevzuatı 1 Ocak 2013 itibariyle Avrupa Birliği (AB) genelinde yürürlüğe giren düzenleme ile çelişiyor.

AB düzenlemesinde Müslüman ve Yahudi ritüelleri istisna olarak değerlendirilerek belirli koşullarda hayvanların bu şekilde kesilmesine izin veriyor.

© Deutsche Welle TürkçeDW/AFP/rtr/NH/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
A.B ye girince hükümet kurban bayramını da kaldırır artık. :)
BİR MÜSLÜMAN OLARAK POLONYAYI KINIYORUM. BİZ BİLMİYOZ SANKİ SİZİN DOMUZLARI NASIL KESTİĞİNİZİ. BIÇAĞI AFEDERSİNİZ KATİL GİBİ RASGELE SAPLAMIYORUZ SİZİN GİBİ... KÜFFAR GİBİ...
Geri Dön