HABER

Henüz 12 yaşında ama iki kez satıldı

Hastanedeki görevli arkadaşların ihmali konusunda adli ve idari yönden soruşturma başlatıldı.

Henüz 12 yaşında ama iki kez satıldı
Çorum’un Sungurlu ilçesi Kaymakamı Hulusi Şahin, 12 yaşındaki bir kızın önce 4 inek, daha sonra da 10 bin TL "başlık parası" karşılığında iki kişiyle imam nikahıyla birlikte yaşamasına izin verilmesi olayı ve kızın ölü doğan cenininin alınmasıyla ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatıldığını söyledi.
Kaymakam Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu çağda böyle bir olayın yaşanmasına üzüldüklerini belirterek, 12 yaşındaki K.A’nın 2009’un Aralık ayında Sungurlu Devlet Hastanesinde ölü doğan ceninin alınmasına ilişkin şöyle konuştu: "Evde fenalaşınca hastaneye getirilen K.A’nın 1 aylık hamile olduğu ve ceninin öldüğü fark edilmiş. İlgili doktorlar operasyonla kızın karnındaki cenini almış ve K.A. daha sonra taburcu edilmiş. Ancak, adli yönden herhangi bir işlem yapılmamış.
Eğer olay o gün açığa çıksaydı, kız çocuğunun ikinci bir kişiyle ilişkisi hiç olmayacaktı. Hastanedeki görevli arkadaşların ihmali konusunda adli ve idari yönden soruşturma başlatıldı."
**KEMİK YAŞININ TESPİTİ İÇİN ADLİ TIP’A SEVK EDİLDİ**
Bu arada, K.A’nın kemik yaşının tespiti için Çorum Devlet Hastanesi Adli Tıp Şubesi’ne sevk edildiği öğrenildi.
Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri ve polis gözetiminde Çorum’a getirilen K.A, savcılığın talimatı doğrultusunda "gizlilik" içinde hastanede muayene oldu.
İşlemlerinin ardından Sungurlu’ya götürülen K.A’nın, ailesine teslim edildiği bildirildi.
Kız çocuğunun ailesiyle birlikte bir süre İstanbul’da yaşadığı ve ilköğretim 5. sınıftan sonra eğitimine devam etmediği öğrenildi.
Dün akşam tutuklanan baba Rüştü A’nın hayvancılıkla uğraştığı ve ailesiyle birlikte Örnekevler Mahallesi’ndeki tek katlı bir evde yaşadığı ifade edildi.
Öte yandan, Ankara’da bir süre birlikte yaşadığı ve K.A’nın hamile kalmasına sebep olduğu öne sürülen Kamber B’nin de yakalanması için çalışma başlatıldığı bildirildi.
**OLAY**
Sungurlu’da yaşayan K.A’nın, yaklaşık 8 ay önce inşaat işçisi Kamber B.
(29) ile 4 inek karşılığında imam nikahıyla birlikte yaşamasına izin verilmiş, Ankara’ya taşınan ve hamile kalan kız çocuğu, bir süre sonra Kamber B. ile anlaşamadığı gerekçesiyle Sungurlu’ya dönmüştü.
28 Aralık 2009’da fenalaşan ve Sungurlu Devlet Hastanesine kaldırılan K.A’nın, öldüğü anlaşılan karnındaki cenin, doktorların müdahalesiyle alınmıştı.
K.A, bir süre sonra ilçede garsonluk yapan Gökhan T. (20) ile 10 bin TL "başlık parası" karşılığında imam nikahıyla evlendirilmişti. Dün akşam Gökhan T. ile K.A’nın babası Rüştü A. arasında paranın bir kısmının ödenmemesi üzerine tartışma çıkmış, çıkan kavga sonucu gözaltına alınan kişilerin kavga etmelerinin nedenini anlatmaları üzerine K.A’nın dramı ortaya çıkmıştı.
Başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişiden K.A’nın babası Rüştü A. ile ikinci imam nikahlı eşi Gökhan T. tutuklanmıştı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön