Her 4 Amerikalı kızdan biri cinsel hastalıklı

CHICAGO (İHA) - ABD'de her 4 genç kızdan birinde en az bir cinsel hastalık olduğu tespit edildi.

Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), ülkede 14'le 19 yaşları arasındaki en az 3,2 milyon kızda cinsel yollarla bulaşan hastalıklar olduğunun tahmin edildiğini bildirdi. Araştırmanın cinsel yollarla bulaşan en önemli hastalıklar üzerinde yapıldığı, gerçekte Amerikalı kızlarda bu konudaki kötü durumun yüzde 26'lık orandan çok daha fazla olabileceği ifade edildi.

CDC yetkililerinden Kevin Fenton, "Bugünkü bilgiler milyonlarca genç kızın önemli sağlık tehlikesi içinde olduğunu ortaya koymaktadır" dedi. Fenton, kısırlık ve rahim kanseri gibi hastalıklara yol açan bu olumsuz sağlık etkilerine karşı mücadelelerinin birinci öncelikleri olduğunu söyledi.

Araştırmaya katılan 838 kızın yarısı cinsel ilişkiye girdiğini ifade ederken, bunların yüzde 40'ında cinsel hastalıklar olduğu tespit edildi. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok HPV ve Klamidya virüsleri görülüyor. Amerikalı kızlların kaydadeğer kısmında bu hastalıklardan birden fazlasının bulunduğu kaydedildi. Birden fazla erkekle cinsel ilişkiye giren kızlarda enfeksiyon riskinin yüzde 50'lere ulaştığı bildirildi.