Her dört kişiden birinde reflü var

TRABZON (İHA) - Dilimize Fransızca'dan geçen ve Latince'de geri akım ya da geri kaçış anlamına gelen ‘Reflü'nün bilinen aksine bir mide hastalığı değil, yemek borusu hastalığı olduğu belirtildi.

Normalde sindirim sistemimizin hareketinin ağızdan, yutma borusuna, yutma borusundan mideye ve mideden de onikiparmak bağırsağına doğru olduğunu ifade eden Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Haydar Köksal, gıdaların yemek borusundan mideye geçmesinden sonra yemek borusuna geri gelmemeleri gerektiğini söyledi.

Bunu da yutma borusu ve mide bileşkesinde bir takım mekanizmalarının sağladığını kaydeden Dr. Köksal, "Bu mekanizmalara halk arasında mide kapakcığı denilir. Bu mekanizmadan bir ya da birkaçının bozuk olması reflü hastalığına sebeb olmaktadır. Mideden yemek borusuna doğru olan bu kaçak, sadece yemek borusunun alt kısmına kadar geliyorsa ‘gastro-özefageal reflü' (GÖR), gırtlak seviyesine (boğaza) kadar geliyorsa ‘farengolarengeal reflü' (FLR) adı verilir. Gastroözafagial reflü çok sık rastlanan bir hastalıktır" dedi.

Dr. Haydar Köksal, Reflü'nün Batı Avrupa ve ABD'de çok iyi bilinen bir hastalık olduğunu belirterek "Yapılan araştırmalar hastalığın her 5 erişkinden veya her 20 çocuktan birinde görülecek kadar yaygın olduğunu yani dünyada her 4 kişiden biri reflü şikayetine sahip olduğu belirlenmiştir. Buna rağmen ülkemizde bu hastalık az tanınmaktadır .Hastalık sıklığı ise ülkemizde de diğer ülkelere eşit oranlarda görülür. Reflü, haftada bir veya daha sık şekilde göğüste yukarı doğru yükselen bir yanma, ağıza acı ekşi su gelmesi ve mide içeriğinin bir zorlama olmadan yemek borusuna geçmesi reflü hastalığını tanımlamak için yeterlidir. Bunun sonucunda bir takım yakınmalara ve yemek borusunun alt ucunda hasara yol açmasıdır. Reflü, bilinen aksine bir mide hastalığı değil, yemek borusu hastalığıdır" diye konuştu.

Hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden Dr. Köksal, Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk kez açık Reflü ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaklaşık 3 yıldır reflü rahatsızlığı bulunan ve Gümüşhane'den sevkli gelen 78 yaşındaki Nahide Gökeren'in, ameliyatla eski sağlığına kavuştuğunu ve artık rahatlıkla yemek yiyebildiğini kaydeden Köksal, "Hasta bize 3 yıldır yediği yemeklerin ağzından geldiğini, geceleri uyuyamama, öksürük gibi şikayetlerle yaşamının çekilmez bir hale geldiğini anlattı. Bizde yaptığımız bir takım tetkiklerden sonra hastayı açık yöntemle 'Nissen Fun Diplikasyonu artı Hiatushernisi' onarımı yapıldı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren bir ameliyattan sonra hasta artık eskisi gibi yemeğini rahat yiyebilecek, uykusunu rahat uyuyabilecek" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler