HABER

Her gün 5 milyon ekmek çöpe atılıyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de günde 5 milyon adet ekmeğin israf edildiğini söyledi.

SAKARYA (A.A) - Balcı, yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca ekmek israfının önlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında ekmek israfının belirli bir boyuta indirildiğini ifade etti.

Ekmek israfının daha düşük boyutlara çekilmesi gerektiğini anlatan Balcı, ''Ülkemizde günlük olarak üretilen 82 milyon ekmeğin 77 milyon adeti tüketiliyor. Her gün 5 milyon adet ekmek israf ediliyor. Bugün Somali'deki insanlar açlıktan ölürken, afet bölgelerinde ekmekle ilgili sıkıntı yaşanırken, vatandaşlarımız ekmek tüketiminde daha duyarlı olmaları gerekiyor'' dedi.

Bakanlığın ekmek israfının önlenmesine yönelik olarak hazırladığı yönetmeliğin yakın bir zamanda yayımlanacağını düşündüğünü kaydeden Balcı, yönetmelikle ekmeğin gramajının yeniden düzenleneceğini düşündüğünü söyledi.

Ekmek israfının önlenmesi için bütün kurumların üzerlerine düşen görevleri hassasiyetle yerine getirdiğini ifade eden Balcı, ''Tüketici konumunda bulunan halkın tüketebileceği kadar ekmek satın alması gerekiyor. Okul çağındaki çocuklarımızın israfa karşı daha duyarlı olması konusunda ilgili bakanlıkla gerekli çalışmayı yapmamız gerekiyor.En iyi çözüm vatandaşın duyarlı davranmasıdır'' şeklinde konuştu.

''Bugün ekmek 300 gramdan başlıyor'' diyen Balcı, ''Ekmeğin israf olmaması konusunda zannediyorum ufak bir düzenleme olacak. Halkımızın tüketebileceği kadar ekmek oranına müsaade edilecek. Çok fazla gramajını düşürdüğünüz taktirde kalite de düşüyor. Bunu da bakanlık göz önünde bulunduracaktır. Dolayısıyla israfı önlemeye yönelik bir çalışma olacak'' diye konuştu.

-1,5 milyon ekmek fırında israf oluyor-

Balcı, ekmeğin fırınlarda israf edildiğini belirterek, ''fırın enflasyonu'' nedeniyle her gün 1,5 milyon ekmeğin fırınlarda ziyan edildiğini söyledi.

Türk halkının sahip olduğu alışkanlıkların da israfta önemli bir etken olduğuna dikkati çeken Balcı, şöyle konuştu:

''Bu israfın başlıca sebebi fırın enflasyonundan kaynaklanıyor. İnsanlarımızda çok eskilerden gelen bir alışkanlık var. Ne olur, ne olmaz, fazla ekmek alma alışkanlığı. Bu alışkanlıklarımızı üzerimizden atamamışız. Oysa ki 24 saat açık olan fırınlarımız var, marketlerde ekmek bulma imkanımız var. Bu alışkanlıklarımızı terk etmeliyiz. Kalan ekmeği iyi muhafaza etmemiz gerekir. Onu değişik metotlarla tüketme yolunu seçmeliyiz. Fazla ekmekler buzdolabında saklanabilir.''

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bu sadece ekmek. Türkiye milli gelirinin üçte birini israf ediyor.. Örnek ambalaj atıkları, lokanta atıkları. hertürlü plastik atıkları özellikle pet şişe,petrol ürünleri israfı
her gün 5 milyon ekmeğin çöpe gitmesi ne demek?herkes elini taşın altına koysun,bu israfı önleyelim.Günah bu,bu günah hepimizin günahı.Bu israf ettiğimiz ekmeği bulamayanlar var,lütfen herkes tüketebileceği kadar ekmeği satın alsın.
Geri Dön