HABER

Her isteyen müteahhit olamayacak

Ankara (AA)- Müteahhitlik mesleğine tanım getiriliyor. Tanım ve asgari çalışma koşulları belirlendikten sonra, artık "her isteyenin" inşaat yapması mümkün olmayacak.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, konuya ilişkin bir yasal düzenleme hazırlıyor. "İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve üretilen yapıların kalitesini iyileştirmek" amacıyla, ilgili kamu kurumları ve sektör temsilcileri ile bir araya gelen Bakanlık, Yapı Kanunu Taslağını yıl sonuna kadar hükümete sunacak.

"Yapı müteahhitliği tanımı ve müteahhitliğin asgari çalışma koşullarını" belirleyen düzenleme hayata geçirildikten sonra, uygun şartları taşımayan kişiler yapı inşa edemeyecek.Bir bakanlık yetkilisi bu çalışmanın, müteahhitler için öngörülen 'sertifika sistemi' ile paralel yürütüldüğünü dile getirerek, sertifika sisteminin hem kamuya hem özel sektöre iş yapan tüm müteahhitleri kapsayacağını bildirdi.

Sertifika sistemi, Avrupa Birliği müktesebatına uyum için de atılması gereken adımlardan birini oluşturuyor. Ayrıca müteahhitlerin Avrupa Birliği piyasasına girebilmeleri için sertifikaya sahip olmaları gerekiyor. Çarpık kentleşme ve kalitesiz yapılara karşı verilecek mücadelenin ikinci halkasını da, 'sigortacılık sistemi' oluşturacak.
Yetkili, meslek tanımı ve sertifika uygulamasının ardından sigortacıların sisteme dahil edileceğini söyledi. Sigortacıların, yapı ile ilgili sorumluluk altına girmesinin denetimi sıkılaştıracağını ve daha kaliteli bir yapı stoğu oluşmasını sağlayacağını kaydeden yetkili, söz konusu sistemde sigortacıların da denetime tabi tutulacağını belirtti.

Yapı denetiminde sorumluluk sigortası sistemi kurulmasını öngören yasal düzenlemenin de, 2008 yılı sonuna kadar hayata geçirilmesi bekleniyor.

Geri Dön