Her yıl aynı gün bunu yapıyorlar! 156 yıllık acı...

Çerkeslerin 156 yıldır yaşattığı gelenek dinleyenleri duygulandırıyor. Her yıl 21 Mayıs’ta gerçekleştirilen gelenek, Kafkas Rus savaşı sonrası Çerkes sürgününde ayrılmak zorunda kalan kız kardeşlerin birbirlerini hatırlamak için verdiği söze dayanıyor. Çerkesler, ayrılık acısıyla hayatlarını sürdüren kız kardeşleri ellerine aldıkları koyun kemiği deliğinden yeni aya bakarak anıyorlar.

Çerkes efsanesi olan saksağan oyuğu hikayesine göre köylerde yaşayan iki kız kardeş birbirinden ayrılmak durumunda bırakılır. Kız kardeşlerden biri Türkiye’ye gönderilirken, diğeri Kafkasya’da kalır. Ayrılık anı geldiğinde bir daha görüşemeyeceklerini düşünerek, saksağan oyuğu denilen koyun kemiğinin boşluğundan yeni aya bakarak birbirlerini hatırlama sözü verirler.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili Edebiyatı Bölümünde görev yapan Etnograf Doç. Dr. Mir Vuneruko, hasta yatağındaki annesinden öğrendiği efsaneyi yıllardır yaşatıyor.

Efsaneyi öğrendikten sonra saksağan oyuğu denilen kemikle her yıl 21 Mayıs’ta yeni aya bakarak Çerkes sürgünündeki kız kardeşlerin anısını yaşatan Vuneruko, efsane hakkında da bir makale yayınladı.

23 YIL ÖNCE YAZDIĞI MAKALEDE ANLATTI

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler