HABER

"Herkes kendisini hakem zannediyor"

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Genel Başkanı Selçuk Dereli, Türk futbolunun yükselen grafiğinde hakemlerin katkısının yadsınamayacağını söyledi. Hakemlikte henüz hedeflerine ulaşamadığını ifade eden Dereli, Dünya Kupası'nda, Avrupa Şampiyonası'nda, Şampiyonlar Ligi'nde maç yönetmeyi hedeflediğini, bunu da başaracağına inandığını söyledi.

Adana'daki Gündoğdu Koleji tarafından düzenlenen 'Liderler Konuşuyor' etkinliğinin bu ayki konuğu olan FIFA kokartlı hakem Selçuk Dereli, öğrencilerin sorularını cevapladı. Türkiye'de hakemlerin verdikleri kararların çok konuşulduğunu ve tartışıldığını belirten Selçuk Dereli, "Sokakta futbolla ilgilenen herkes kendisini hakem zannediyor. Öyle sohbetler oluyor ki insanlar çok iddialı konuşuyorlar. Futbol Türkiye'de çok seviliyor, ama oyun kuralları çok araştırılmıyor. Sokaktaki herkesin hakemlikle ilgili fikri var, ama bilgisi yok. İnsanlar eşinden boşanıyor, sebebini hakeme bağlıyor. 'Hakem akşam penaltıyı vermedi, ona kızdım ve eşimle kavga ettik' diyor. Her hakem hata yapabilir. Hakemlerle ilgili eleştiriler çok enteresan boyutlarda" diye konuştu.

Bir öğrencinin Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören'in hakemlere yönelik eleştirileriyle ilgili sorusuna Dereli, "İnsanın olduğu yerde hata olmaması mümkün değil. Herkes hata yapıyor, hakem hata yapmayacak, böyle birşey olmaz. Keşke hata olmasa, öğrenciler hata yapmasa, futbolcular pas hatası yapmasa, yöneticiler futbolcu seçerken hata yapmasa, nasıl olacak bu iş ? Futbolcular, sahada hakeme yardımcı olmalı. Hakemler olarak eleştiriye açık insanlarız. Eve gidiyorum eşim bile eleştiriyor, en yakın arkadaşım eleştiriyor. Hakemler eleştiriye açık. Bu eleştiriler tabii ki dinlenmeli" şeklinde cevap verdi.

Taraftarların hakemler üzerinde baskı oluşturup oluşturmadığının sorulması üzerine Dereli, "Hiçbir hakem taraftar baskısından etkilenmez, bundan emin olun. Ancak, bazen baskıya maruz kalan hakemin algısı bozulur ve hata yapabilir. Taraftar tribünde fair-play ölçülerinde davrandığı sürece Türk futboluna katkı sağlamış olur. Çünkü bazen çok nahoş olaylar oluyor, buna imkan tanımamalıyız" ifadelerini kullandı.

Bir öğrencinin hangi takımı tuttuğunu sorması üzerine Selçuk Dereli, "Futbol hakemliğim öncesinde ilgi duyduğum bir takım vardı, ama hakemliğe başladığım anda bu sona erdi. O takımı da söylemeyeyim. Keşke hakemler hakem olmadan önce hangi takımı tuttuğunu söyleyebilse. Şu an Türkiye'de öyle bir ortam yok" dedi.

Yurtdışında 70 maç yönettiğini, hakemi aldatmadan dolayı hiç sarı kart göstermediğini belirten Dereli, "Türkiye'deki durumu sizlerin takdirine bırakıyorum" diye konuştu. Türk hakemlerinin dünyanın ve Avrupa'nın önemli müsabakalarında görev alacağını, bundan kimsenin kuşku duymaması gerektiğini kaydeden Dereli, kendisinin hakemlikte henüz hedeflerine ulaşamadığını ifade ederek, "Hedeflediğim nokta; Dünya Kupası'nda, Avrupa Şampiyonası'nda, Şampiyonlar Ligi'nde maç yönetmek. Bunu da başaracağım, buna
inanıyorum" dedi.

Süper Lig'in ikinci yarısı için de değerlendirmelerde bulunan Dereli, "Hem hakemlerimiz hem de futbol takımlarımız için sakatlıkların yaşanmadığı, başarılı bir sezon olur. Dünya futbolunda yükselen bir grafiğimiz var, bunda biz hakemlerin de çok büyük önemi var. Hakemler çok başarılı maçlar da yönetiyor. Bunlar da konuşulmalı. Hakemlerin Türk futbolunun yükselen grafiğinde katkısı yadsınamaz" diye konuştu.

Selçuk Dereli, yaklaşık 9 yıldır TFFHGD'nin yönetiminde yer aldığını, 3 yıldır da genel başkanlığını yaptığını ifade ederek, bu süreçte çok önemli projelere imza attıklarını söyledi. Önümüzdeki dönemde genel başkanlığa aday olmayacağının altını çizen Dereli, "Bu bir hizmettir. Bugüne kadar çok önemli katkılar sağlamaya çalıştım. Önümüzdeki dönemde aday olmayı düşünmüyorum.
Hakemliğime, aileme çok daha fazla zaman ayırmak istiyorum. Ancak her kim başkan olursa olsun, bu camiaya destek vermeye devam edeceğim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön