HABER

Herkes korkup, iğreniyor! 14 yıldır bu işi bedavaya yapıyor

Hatay'ın Hassa ilçesinde "Yılancı Mustafa" olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları'nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Herkes korkup, iğreniyor! 14 yıldır bu işi bedavaya yapıyor

Vatandaşların ev, iş yeri ve ahırlarına giren yılanları 14 yıldır gönüllü yakalayan 29 yaşındaki Mustafa Göktürk, tehlikeli olarak görülen bu işin aslında zor olmadığını belirtiyor.

Yılan yakalama işine 15 yaşındayken evlerine giren yılanları zarar vermeden ve öldürmeden tutarak doğaya salmasıyla başlayan, daha sonra komşularına bu konuda yardımcı olan Göktürk, kırsal mahallelerde "kurtarıcı" olarak görülüyor.

NAMIDİĞER YILANCI MUSTAFA

Kepçe operatörlüğüyle geçimini sağlayan ancak yörede "Yılancı Mustafa" olarak tanınan Göktürk, yaptığı işle kurtarma ekipleri ve itfaiyenin de yükünü hafifletiyor.

Göktürk, AA muhabirine, küçük yaşlardan beri yılanlarla ilgili bilgiler edindiği için artık onlardan korkmamaya başladığını söyledi.

Screenshot_5

Küçük yaşlarda evlerine giren yılanları kendisinin yakaladığını belirten Göktürk, "Zaman geçtikçe çevredekiler de benden yardım istemeye başladı. Tabii yılan türlerinin hepsini araştırdım. Yılanlar hakkında detaylı bilgiye sahibim. Vatandaşlar 'evime yılan girdi, yardım edin' diye arıyor. Ben de hiçbir ücret almadan gönüllü olarak gidip yılanı yakalıyorum." diye konuştu.

İşi severek yaptığını kaydeden Göktürk, özellikle kırsal mahallerde evde yılan görülme vakasının çok olduğunu anlattı.

Screenshot_6

İnsanların şaşırarak kendisini izlediğini söyleyen Göktürk, şunları kaydetti: "Adımı 'Yılancı Mustafa' diye koydular. Bu faaliyeti tamamen gönüllü ve ücretsiz bir şekilde, Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerinin bilgisi dahilinde yapıyorum. Vatandaşları, yılanlara zarar vermemeleri konusunda uyarıyorum. Az önce evin balkonunda yakaladığımız yılan, koca engerek türündeydi. Nesli tükenme tehlikesi altında olan bir tür. Bunu bırakırken sulanma, avlanma ve barınma gibi faktörleri düşünüp ona göre doğaya salacağım. Hepsinin doğada bir yeri, görevi var, lütfen yılanları öldürmesinler."

Screenshot_7

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Bu yılanlar öldürülse daha iyi değilmi bunlar insan düşmanı bunlardan gelebilecek fayda varsada eksik olsun
evini fareler bastığında anlarsın ne işe yaradığını RABBİM herşeyi bir ölçüye göre yaratmıştır yılan olan yerde fare tavuk olan yerde yılan olmaz
@cavitbenlidayi dediğini yapsalar yarın bir gün evini faresinden haşeresine kadar her türlü pis hayvan bassa o yılanları ararsın..
national ggeographic wild kanalında Avustralya'da aynı işi yapan bir adamı belgesel olarak yayınlıyor. adam 30 dolar ücretle yılanları yakalayıp doğaya salıyor ve geçimini buradan sağlıyor. Marifet iltifata tabidir.
YILANCI MACİT VARDI ONA NE OLDU..
Geri Dön