HABER

''Herkese sağlık, güvenli gelecek'' mitingi

Emek Platformu Ankara Bileşenleri'nin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla düzenlediği "Herkese Sağlık, Güvenli Gelecek" mitingi sona erdi.

Emek Platformu Ankara Bileşenleri Dönem Sözcüsü ve Hak-İş'e bağlı Çelik-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Naci Bayanlı, Sıhhiye Meydanı'ndaki mitingde yaptığı konuşmada, işçilerin, memurların, emeklilerin, kendi nam ve hesabına çalışanların, TBMM gündeminde
bulunan "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı" ve "Sosyal Güvenlik Kurumu Yasa Tasarısı" nedeniyle ciddi hak kayıpları ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Söz konusu tasarıların felsefesine, tekniğine, içeriğine itirazları bulunduğunu belirten Bayanlı, IMF ve Dünya Bankası'nın dayatmaları ile getirilmek istenen yasa tasarılarında, emeklilik yaşının 68'e, prim ödeme gün sayısının 9 bine çıkarıldığını, emekli maaşı bağlama oranının yüzde 75'ten, önce yüzde 65'e, daha sonra kademeli olarak yüzde 50'ye düşürülmek istendiğini ifade etti.

Bayanlı, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın tek çatı altında toplanmasına yönelik tasarıyı eleştirerek, "Bu sosyal güvenlik kuruluşları, en kötü durumda olanın koşullarında eşitleniyor. Yani 'sefalette eşitlik' ilkesi getirilmek isteniyor" diye konuştu.

Getirilmek istenen düzenlemelerle, sağlık hizmetlerinden katılım payı alınacağını dile getiren Bayanlı, bu düzenlemeye tepki göstererek, sosyal devletin, demokratik devlet, hukuk devleti ve laik devlet kadar önemli olduğunu kaydetti.

Bayanlı, sosyal güvenlik kuruluşlarına ayrılan kaynağın "kara delik"gibi gösterilemeyeceğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kayıt dışını kayıt altına almadan, batık kredileri tahsil edemeden, vergiyi ödenebilir yapıp, tabana yaymadan, işsizlik oranlarını düşürmeden, örgütlenme özgürlüğünün önünü açmadan, sosyal güvenlikle oynayamazsınız.

Bize göre sorun kasada değil, kafadadır. Bize göre çözüm IMF'de değil, kayıt dışını, kayıt altına almaktadır. Sorunlar çözümsüz, çözümler de imkansız değildir."

Emek Platformu Ankara Bileşenleri'ne, Sosyaldemokrat Halk Partisi,İşçi Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Emek Partisi ve Sosyalist Demokrasi Partisi, Halkevleri, Altınokta Körler Derneği ve Engelli Aileleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği ile Beyaz Baston Görmeyenler Derneği de destek verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler