HABER

Herşey sokak çocukları için

MUŞ- (İHA) - Muş Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi, sokaklarda çalışan çocukları toplayarak şubeye götürüyor ve haklarında bilgi formu doldurduktan sonra evlerine bırakıyor.

Muş Emniyet Müdürlüğü bünyesinde, 2002 yılında kurulan Çocuk Şubesi, çocukların istismarını engellemek, durumlarını iyileştirmek, suç ve suçluluğu önleyici tedbirler almak için çeşitli eylem planları hazırladı. Çocuk Şubesi yetkilileri, dondurucu havaya rağmen sokaklarda ayakkabı boyacılığı yapan ve kağıt mendil satan çocukları toplamaya başladı. Çocuklar şimdiye kadar hiç okula gitmediklerini ve babalarının zoruyla çalıştırıldıklarını belirterek, "Akşam eve gittiğimiz zaman babalarımız bizden para istiyor. Eve para götürmediğimiz de bize bağırıp çağırıyor. Biz de mecburen bu soğuk havalarda sokaklarda çalışmak zorunda kalıyoruz. Günde yaklaşık 3-4 milyon lira arası para kazanıyoruz. Bunun hepsini de babamıza veriyoruz" dediler.

Çocuk Şubesi Müdürü Başkomiser Salih Duran ise, "Çocuklarımız geçmişi miras olarak alırlar ve geleceği beraberinde taşırlar. Çocuklar, çocuk olarak yaşama ve çocuk olarak büyüme hakkına sahipler. Sokakta boyacılık yapan ve mendil satan çocuklara, vatandaşlar yardımcı olmak istiyor. Soğuk havada elinde boya sandığı üstü başı olmayan, şefkate muhtaç tavırlar içinde olan veya mendil satan çocuklara, yardımcı olmak adına, ihtiyaç olmadığı halde ayakkabı boyatmak veya onlardan mendil almak, çocuklar için tehlikenin başlangıcıdır. Çünkü, çocuk bu tür tavırlardan sonra, 'Ben kendimi ne kadar acındırırsam o kadar çok para kazanırım' düşüncesine girer. Dolayısıyla bu tür yardımcı olmalar çocukları sokağa teşvik ediyor" dedi.

Başkomiser Salih Duran, küçüklere karşı işlenen suçlar, küçüklerin işlediği suçlar, sokak çocukları, sokakta çalışan çocuklar, okullardaki risk grupları, uçucu madde bağımlısı olanlar, okul çağına gelip de okula gitmeyenler ve okula kayıtlı olup da devamsızlık yapanların durumlarını iyileştirme ve bu kişileri topluma kazandırmak için çeşitli eylem planları hazırladıklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön