HES direnişine jandarmadan sert tepki

Antalya'nın Kumluca İlçesi'nde bulunan Alakır Nehri üzerinde iki yeni HES için düzenlenen ÇED toplantısı, çevreciler tarafından engellendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün düzenlediği tutanağın açıklanmamasına tepki gösteren yöre sakinleri ile çevreciler, görevlilerin araçlarının önünde oturma eylemi yaptı. Görevlilerin, toplantı yerinden ayrılışını engellemeye çalışan çevrecilere jandarma müdahale etti.

Kumluca İlçesi'nde bulunan Alakır Nehri üzerinde yapılmak istenen Alakır 1 ve Alakır 2 HES projeleri konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personelinin, ÇED raporu için düzenlediği 'halkın katılım toplantısı', bazı yöre sakinleri ve çevre örgütleri tarafından engellendi.

Alakır'da 4'ü faaliyete geçmiş, 4'ü de planlama aşamasındaki hidroelektrik santrallerinden Ado Madencilik firması tarafından başvurusu yapılan Alakır 1 ve Alakır Regülatör ve HES'leri için, Büyükalan Köyü'nde 'halkın katılım toplantısı'nın, bugün 14.00'te yapılacağı duyurulmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan ÇED başvuru sürecinde gerekli 'halkın katılımı toplantısı' için köy içinde belirlenen alana, Antalya ve çevre yerleşim bölgelerinden çok sayıda çevreci grup katıldı. Toplantı öncesi yapılan basın açıklamasında, Alakır'da mevcut 4 HES'in üzerine kurulması planlanan yeni HES'lerin vadideki doğal hayatı tamamen sona erdireceği belirtildi.

TOPLANTI YAPILAMADI

Toplantıda yöre sakinleri ve çevreciler, ellerindeki düdük, davul, ıslık ve sloganlarla aralıksız gürültü yaparak toplantıyı engelledi. Görevliler tutanağa "Toplantı İl Müdürü Yusuf Kadı başkanlığında başlatılmış olup, halkın bilgilenmek istememesi üzerine toplantı sonlandırılmıştır" yazdı. Bu kararla, 2 yeni HES için 'ÇED olumlu' kararına gereken 'halkın katılımı toplantısı' yapılmamış oldu.

TUTANAK VERİLMEDİ

Eylemciler tutanağın içeriğinin açıklanmasını ve bir suretinin verilmesini istedi. Bu talebin reddedilmesi üzerine köylüler ve çevreciler, görevlileri toplantı salonunun dışına çıkarmamak için önlerini kesti. Görevliler, yardım istedikleri jandarmanın nezaretinde dışarı çıkarıldı. Protestocular, bu kez de görevlilerin araçlarının önünde oturarak geçişlerine izin vermedi. Jandarma, tutanağın nüshasını ısrarla talep eden eylemcilerle görevliler arasında barikat kurdu.

JANDARMADAN SERT MÜDAHALE

Yaklaşık 1 saat devam eden yol kapatma eylemi sırasında görevliler, araçlarından inerek farklı bir yoldan gitmeye çalışınca, önleri yine kesildi. Jandarma ve göstericiler arasında çıkan arbede, bazı eylemcilerin gözaltına alınmaya çalışılmasıyla şiddetlendi. Bu sırada jandarma ekipleri, basın mensuplarına da müdahalede bulundu. Olaylar sırasında bir genç kız fenalık geçirdi. Görevliler, jandarmaya ait ekip aracıyla köyden ayrılabildi.

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN DESTEK

Antalya İl Genel Meclisi Başkanı CHP'li Cavit Arı ile bir grup CHP'li meclis üyesi, HES karşıtı eylem için köye geldi. Köylülerin haklı eylemine destek amacıyla bölgede olduklarını belirten Cavit Arı, bu kararların il genel meclisi tarafından verilmesi gerekirken böyle yapılmadığını açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
HEStirin gidin denir sizin gibi sözde çevrecilere.bu armutlara tüm elektrik kullanımını yasaklıyacan.samimi olsalar kendileri kullanmaz.memleketin elektriğe ihtiyacı var.artık "su akacak türk bakmayacak"
O DERELER SANA GİRSİN EMİ.... DENİZLERDE OLDUĞU GİBİ ARTIK DERELERİ DE RÜYANDA GÖRÜRSÜN...
HADİ POLİSİN HAİNLİĞİNİ, ŞİDDETİNİ ANLADIK TA ,BU ASKERLERE NE OLUYOR ARKADAŞ....
ey jandarma senin çocukların için bu gösteriler senin çocuğun temiz su temiz hava alsın diye ama sen neyapıyosun ya hiç mi vicdan yok eylemciye nasıl bir hınç ve terörist muamaelesi yapılıyor .sen barajın tehlikelerini bilmiyosun ama bu gözaltına aldığın çocuklar biliyor gelecekten korkuyor sense günü kurtarmaya çalış
insanın asıl muhtaç olduğu korunmuş doğayı dönüşümsüz tahrip eden işler,diğer canlılar adına da, duyarlı insan tarafından tepkisini görecektir. bir taraftan da ihtiyaçtan dolayı çevreyi çok umursamayan başka ülkelerden enerji kaynakları ithal etmek durumunda da kalmamalıyız.ya toplumca ihtiyaçlarımı karşılarken daha doğallaşacağız, enerji yerine kendimizin ve yardımlaştığımız hayvanların vücut enerjisine başvuracağız. (ulaşımda bisiklet, ev, barınma ihtiyaçlarında elektrikli makineleri bırakıp ,doğal enerjimizle işlerimizi görme vs.) ya da doğaya zararsız, yeterli enerji kaynakları bulacağız.
Diğer Haberler