HABER

Hileli teşvik mektuplarına dikkat

İZMİR (İHA) - Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Başkonsolosu İ.Tamer Taşkın, iş camiasının Afrika kökenli hileli teşvik avans mektuplarına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, " 'Ülkemi soydum, size para vereceğiz, bu parayı bizim adımıza koruyun' diyenlere inanmayın. Bu gibi mektupları bize ihbar edin" dedi.

Genellikle iş adamlarına, Güney Afrika, Nijerya, Kongo ve özellikle de Zimbabwe gibi Batı Afrika ülkelerinden hileli teşvik avans mektupları geldiğini birçok kez gözlemlediklerini belirten Taşkın, bu mektuplardan kendilerine de ulaştığını belirtti.

Fahri Başkonsolos İ.Tamer Taşkın, "Bu mektuplar bir tür teşvik avans hilelerinden oluşur. Bu hile 419 hilesi olarak bilinir ve genellikle Nijerya Suç Teşkilatı'nın üyesi olan birisi tarafından düzenlenir. Hile, hilekarın hedef firma ile faks veya mail ile bağlantı kurmasıyla başlar. Hilekar, genellikle de Amerikan Doları olan yüksek miktardaki paraların, hedef firmanın ülke dışındaki bir bankasına transfer edilmesini teklif eder. Mektubu alan kişilere hak ettiği komisyon bedeli olarak yüzde 20-35 kadar komisyon vaat edilir" dedi.

Bu teklifin birçok kişiye cazip geldiğini ancak işin gerçek yüzünün öyle olmadığını kaydeden Fahri Başkonsolos Taşkın, " 'Ülkemi soydum, size para vereceğiz, bu parayı bizim adımıza koruyun' diyenlere inanmayın. Çünkü bu kişiler size veya firmanıza ait gizli kalması gereken bilgilere ulaşabilirler. Çoğu kez de gönderdikleri kargoları almaya gittiğinizde yüksek miktarlarda para talep edilmektedir. İnsanlarımızın aldatılmalarını önlemek için bu gibi mektupları bize ihbar edin. Güney Afrika Polis Servisi, ABD Hazine Dairesi'ndekine benzer bir sistemle bu tür 419 mektupları ilerki vakalarda veri olarak kullanmak üzere kaydetmektedir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön