HABER

Hindistan'da seçimlerde şiddet

Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde bugün başlayan ve 4 safha halinde yapılacak genel seçimlerin ilk gününde şiddet olayları yaşandı. Halk, askerler tarafından kendilerine zorla oy kullandırıldığını bildirdi.

Hindistan'da seçimlerde şiddet

Seçim kurulu yetkilileri, seçimlere katılım oranından memnun olduklarını açıkladılar. Ancak katılım oranı, sandıkların kapanmasına bir saat kala ancak yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Müslüman militanlar seçimleri kendilerine ihanet olarak ilan edip seçime katılanları öldürme tehdidinde bulunurken, eyaletin çeşitli yerlerindeki seçim bölgelerinde çıkan olaylarda 6 kişi yaralandı.

"BÜYÜK ÇAPLI OLAY YAŞANMADI"

Seçim Kurulu Başkanı Pramod Jain, büyük çaplı olay yaşanmadığını, seçimlere katılım oranının da cesaret verici olduğunu ifade etti.

Öte yandan, seçimler yoğun güvenlik tedbirleri altında geçti. Ağır silahlı ordu birlikleri, önemli noktaları kontrol altına aldı. Seçmenlerin tümü metal detektöründen geçerek ve aranarak oy kullanabildi.

Pakistan ve Hindistan orduları da sınır bölgesinden karşılıklı olarak birbirlerine top ve silah atışında bulundular.
Halkın büyük kısmı seçimleri boykot ederken, bir kısım halk askerlerin kendilerini evden zorla aldıklarını ve döverek sandık yerine götürüp zorla oy kullandırdıklarını açıkladılar.

Cammu-Keşmir'de bugün başlayan seçimler, 4 safha halinde yapılacak ve 8 Ekim'de sona erecek.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler