HABER

Hindistan ile Pakistan arasındaki uçuş izni tartışması

Hindistan, Cumhurbaşkanı ve Başbakanına uçuş izni vermeyen Pakistan'ın kararını Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonuna (ICAO) taşıdı

Hindistan, Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind ve Başbakan Narendra Modi'ye yapacakları resmi seyahatler için uçuş izni vermeyen Pakistan'ı Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonuna (ICAO) şikayet etti.

Hint haber sitesi NDTV'ye konuşan Hint yetkililer, çok çok önemli kişilerin (VVIP) transit geçişlerinin ICAO kurallarına göre serbest olması gerektiğini belirtti.

Pakistan'ın üçüncü kez Hint VVIP uçuşlarına izin vermediğini hatırlatan yetkililer, rutin bir eylem olan uçuş izninin verilmemesi kararının ICAO'ya şikayet edildiğini kaydetti.

ICAO kurallarına göre Pakistan, VVIP yolcuların uçuşlarına izin vermek zorunda. Şikayet kabul edilirse Pakistan para cezası alabilir.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, dün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a gitmek üzere Pakistan hava sahasını kullanmak isteyen Modi'nin uçağına uçuş izni verilmediğini açıklamıştı.

Bu kararla Hindistan'ın, kontrolü altındaki Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırdığı 5 Ağustos'tan bu yana yapılan üçüncü hava sahası kullanma talebi Pakistan tarafından reddedilmiş oldu.

İlk olarak 7 Eylül'de İzlanda'ya resmi ziyarette bulunacak Kovind'in uçuş talebini reddeden Pakistan, 18 Eylül'de ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Almanya ziyaretlerinde bulunacak Modi'nin uçuş talebini geri çevirmişti.

Geri Dön