Hindistan'da inek çalan bir kişi linç edildi

YENİ DELHİ (İHA) - Kanunen yasak olmasına rağmen kast sisteminin hakim olduğu Hindistan'da alt tabakaya mensup bir adam, inek çaldığı suçlamasıyla Bihar eyaletinde linç edildi.

Polis, dün Patna kentinde 40 yaşlarındaki Bharat Dom'un üst tabakaya mensup bir kişinin evinden inek çaldığı gerekçesiyle halk tarafından yakalanarak, taş ve sopalarla dövülerek öldürüldüğünü ifade etti. Polis olayı cinayet olarak kayıtlara geçti, fakat linç olayıyla ilgili henüz tutuklanan olmadı.

Hindistan'ın en fakir ve kanunsuzluk olaylarının en çok görüldüğü eyaleti olan Bihar'da son birkaç ayda 10'un üzerinde linç vakası yaşandı. Dalit olarak bilinen alt tabakaya karşı eyalette sık sık eylemler yapılıyor. Ağustos ayında bir polis memuru, bahçesinden çiçek çalan 2 kızı nehre atarak öldürmüştü.

Hindistan'da kanunlar kast sistemini yasaklıyor, fakat bu sistemde üst tabakaya mensup Hindular ayrımcılığın her türlüsünü uygulamaya devam ediyor. Bunlar alt tabakanın köydeki su kuyularını kullanmalarına ve tapınaklarda kendileriyle birlikte ibadet etmesine mani oluyor.

Hindistan'da kanalizasyon ve çöp toplama gibi işlerin büyük bölümü Dalitler tarafından yerine getiriliyor. Dalitler, Hindistan'ın 1,2 milyarlık nüfusunun 160 milyonunu teşkil ediyor.