HABER

Hisarcıklıoğlu: İstikrarsızlığın kanıksanmış

ANKARA(ANKA)- TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Batı Şeria'da oluşturulacak sanayi bölgesine ilişkin olarak, istikrarsızlığın kanıksandığı, barış ve huzurun özlendiği bir bölgede iş yapmaya, küresel ekonomide rekabet etmeye ve istihdam yaratmaya çalıştıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Ankara Forumu kapsamında barış için sanayi projesi başlattık. Bu proje kapsamında ilk etapta Batı Şeria'da kurulacak organize sanayi bölgesinde yaklaşık 10 bin Filistinliye istihdam sağlayacağız" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Forumu'nun 7'nci toplantısı kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas onuruna bir yemek verdi. Yemekte konuşan Hisarcıklıoğlu, bugünün tarihi bir gün olduğunu belirterek, geleceğe yönelik umutların somut adımlara dönüşmesinin haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. İş dünyası temsilcileri olarak zor bir bölgede yaşadıklarının bilincinde olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

"İstikrarsızlığın kanıksandığı, barış ve huzurun özlendiği bir bölgede iş yapmaya, küresel ekonomide rekabet etmeye ve milletlerimize iş sağlamaya çabalıyoruz. Biliyoruz ki, bölgemizde kurumsal altyapı ve siyasi ortam batılı ülkelerden farklıdır. Belirsizliği azaltıp iktisadi faaliyetleri desteklemekten uzak bir altyapı var. Bu yüzden bölgemizde iş yapabilmenin temel şartı karşılıklı güvendir. Karşılıklı güven yoksa ne yatırım olur, ne ticaret olur ne de barış olur."

Forumun ilk toplantısının 2005 yılında yapıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, aradan geçen süre içinde en büyük kazanımın karşılıklı güven olduğunu kaydetti. İlk toplantıda aynı otobüse binmeyi sorun konusu yaparken bugün aramızda çözüm odaklı kurumsal ve yakın diyalogun tesis edildiğini vurguladı. Barış ve sanayi projesinin Ankara Formu'nun ürettiği en somut projelerden olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Ankara Formu'nun daha ilk toplantısından beri iş ve aş olmayan yerde kavga olur dedik. O halde bölgede iş üretecek, aş üretecek projeler geliştirmeliydik" dedi. Barış için sanayi fikrinin böyle ortaya çıktığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, bu fikrin Filistin topraklarında Türkler tarafından sanayi bölgelerinin kurulması, Filistinlilere istihdam yaratılması ve İsrail üzerinden malların tüm dünya pazarlarına açılması olduğunu söyledi.

Sanayi projesi kapsamında Filistin'de TOBB-BİS şirketini kurduklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
"İlk önce Gazze'deki Erez sanayi bölgesinin yeniden canlandırılmasına odaklandık. Buna paralel olarak da şuanda Batı Şeria'da yeni bir sanayi bölgesini kurmak ve işletmek için hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Sanayi projesinin ilk ayağında Batı Şeria'da kurulacak olan organize sanayi bölgesiyle ilk etapta yaklaşık 10 bin Filistinliye istihdam sağlanacak. Proje işsizlik ve istikrarsızlık içinde bölge için bir umut ışığı olacaktır. İlk ayakta başarıya ulaşırsak yeni sanayi bölgeleriyle, yepyeni projelerle bölgeye umut taşımaya devam edeceğiz. Taraflar karşısındakini düşman değil de tıpkı kendi gibi üretim yapan bir insan olduğunu fark ettikçe iki toplum birbirine daha çok yaklaşacaktır

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön