HABER

Hitler'in kayıp denizaltısı Karasu'da 'hayalet ağlar'a tutunuyor!

İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler'in Soyvetler Birliği'ne üstünlük sağlamak için gönderdiği 6 denizaltılık filodaki U20 denizaltısı görüntülendi. Sakarya'nın Karasu açıklarında görüntülenen U20 denizaltı, 20 metre derinlikte bulunuyor. Batık, 'hayalet ağlar' olarak adlandırılan balıkçı ağlarıyla kaplandı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye'nin birçok deniz ve gölünde yaptığı çekimlerle tanınan Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan tarafından Sakarya Karasu açıklarında çekilen U20 denizaltısının görüntülerini paylaştı. Prof. Dr. Birpınar, yoğun ağ baskısına maruz kalan U20 denizaltısının temizlenerek, dalış turizmine kazandırılması gerektiğine dikkat çekti. Birpınar, paylaşımında, “U20, Hitler'in kayıp denizaltılarından biri. Sakarya Karasu açıklarında, 2'nci Dünya Savaşı'nın tanığı. Bu tarihi korumalı ve dalış turizmine kazandırmalıyız. Ancak şimdi hayalet ağlara teslim" dedi.

YOĞUN AĞ BASKISI

hitlerin-kayip-denizaltisi-hayalet-aglara-teslim_3143_dhaphoto4

Denizaltının daha önce iki bölümlük belgesel çekimlerini de yapan su altı görüntüleme yönetmeni ve belgesel yapımcısı Tahsin Ceylan, son halini görüntüledi. Ceylan, Sahil Güvenlik ve Karasu Belediyesi'nin desteğiyle yapılan son çalışmalarda, U20'nin yoğun ağ baskısına maruz kaldığının belgelenmiş olduğunu açıkladı. Batık hakkında bilgi veren Tahsin Ceylan, “İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler komutasındaki Alman orduları, Sovyetler Birliği'ne karşı Karadeniz'de üstünlük sağlamak için bir filo kurmaya karar verir. Denizaltıları Karadeniz'e ulaştırmak ise tam bir mühendislik çalışması. Parçalara ayrılan denizaltılar, Elbe Nehri'nden güneye getirilir. Sonra özel tasarlanmış TIR'larla Tuna'ya ulaştırılır ve Köstence'de birleştirilip denize indirilir. 6 denizaltı, Sovyetler'in birçok gemisini batırdı. Ancak savaşta Sovyetler Köstence'yi alınca birini batırdı, diğer ikisi de kendilerini batırdı. Kalan 3 denizaltı ise Almanya'nın yenilgisi sonucu personeli tarafından batırıldı. Bunlardan biri de Sakarya Karasu açıklarında 20 metre derinlikte" dedi.

hitlerin-kayip-denizaltisi-hayalet-aglara-teslim_3143_dhaphoto3

hitlerin-kayip-denizaltisi-hayalet-aglara-teslim_3143_dhaphoto5

DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
arkadaş çıkarıp teknolojisini kontrol etsenenize denizin dibinde ne işe yarar dışarıda daha değerli
Yıl 1945, Almanyanın artık savaşacak askeri kalmamış, hepsi dörtbir cephede savaşlarda kırılmış. Artık 11-12 yaşındaki erkek çocuklara ve 70-80 yaşındaki erkeklere savaşmaları için tüfek ve panzerfaust verilmekte... Yine de halkın dilinden şu sözler eksik olmamaktadır. "Führere canımız feda, kanımızın son damlasına kadar savaşırız Reich için."
Hemen çıkarılıp taksim meydanında sergilenmeli biz batırdık diye palavra sıkılmalı
Geri Dön