HABER

Hız kesici kasisler düşük yaptırıyor

BURSA (İHA) - Bursa İl Sağlık Müdürü Hüseyin Serdar, bilimsel veriler dikkate alınmadan, deve hörgücü misali yollara yapılan hız kesici kasislerin hamile bayanlarda düşüklere, yaşlı ve çocuklarda da omurilik zedelenmelerine neden olduğunu açıkladı.

İl Trafik Komisyonu'na yazılı açıklama gönderen Hüseyin Serdar, tekniğine uygun yapılmayan hız kesici yükseltilerin insan sağlığına zarar verlesini gerekçe göstererek, kaldırılmasını istedi. Şehrin muhtelif yerlerine ağırlıklı olarak belediyeler tarafından yapılan hız kesicilerin tekniğine uygun yapılmaması sebebiyle hamile bayanlar, çocuklar ve yaşlıların zarar gördüğünü belirten Serdar, "Bilimsel özellikler dikkate alınmadan, ölçüsüz, gelişigüzel yapılan hız kesiciler, yaşlılar, çocuklar ve hamile bayanlar için büyük risk anlamı taşıyor. Hamilelerde kanama, düşük riski meydana gelirken, yaşlı ve çocuklarda ise kas iskeletinde mikro travma dediğimiz rahatsızlıklar meydana gelebiliyor" diye konuştu.

KİMSE KAFASINA GÖRE HIZ KESİCİ YAPMASIN Okul ya da hastane önlerine, hız kesicilerin konmasının zorunluluk olmasına rağmen, tekniğine uygun yapılmayan hız kesicilerin insan sağlığına zarar verdiğinin unutulmamasını isteyen İl Sağlık Müdürü Serdar, "Trafik Komisyonu'na hız kesicilerin gelişi güzel yapılmaması için yazı yazdık. Onlardan da bizi haklı bularak, konuya belediyelere yazıyla bildirdiler. Bize de, şehir içinde uygun olmayan kasisleri, ihbar edin diye uyardılar. Kimse, kafasına göre evinin önündeki yola yükselti yapmamalı ya da araçlar yavaşlasınlar diye yolu kazmamalı. Biz, hız kesicilere karşı değiliz. Ama tekniğine, bilimsel verilere uygun hız kesiciler yapılmalı" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön