Hizbullah'tan Filistin'e destek gösterisi

BEYRUT (İHA) - Hamas'ın Lübnan'daki temsilcisi Üsame Hamdan, İsrail'in Gazze'de yaptığı operasyonun, Amerikan yönetiminin, Ortadoğu'yu İsrail'in çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirme planının bir parçası olduğunu söyledi.

Hizbullah tarafından, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Dahiye Mahallesi'nde Filistin halkıyla dayanışma amacıyla düzenlenen gösteriye yüzlerce Lübnanlı katıldı. Gösteride söz alan Hamas'ın Lübnan'daki temsilcisi Hamdan, "Gazze'de yaşananlar, ABD'nin Ortadoğu'yu İsrail'in çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirme planının bir parçası. İsrail'in Gazze'de yaptıklarında şaşılacak bir durum yok. Asıl önemli olan, bu operasyonun 'bazı yüzlerdeki' maskeleri de düşürmüş olmasıdır" dedi. Filistin lideri Mahmut Abbas başkanlığındaki El Fetih'i ima ederek konuşmasını sürdüren Hamdan, "Geçmişte maskelerin ardına gizlenenler, bugün açıkça direnişe ve dolayısıyla kendi halklarına karşı olduklarını açıklıyorlar" diye konuştu. Hizbullah'ın, Lübnan Parlamentosu'ndaki Grup Başkanı Muhammed Raad ise, 'İsrail Ordusu'nun Lübnan Savaşı'nda aldığı yenilginin ardından Gazze'de de başarısız olduğunu' söyledi. "Olmert ve barbar ordusu bir kez daha başarısız oldu ve hayal kırıklığına uğradı. Gazze'deki Hamas direnişini kırmak için başlatılan operasyondan sonuç alınamadı" diyen Raad, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 2 gün önce operasyonun devam edeceğini açıkladığını, ancak bu sabah itibariyle birliklerini Gazze'den çekmek durumunda kaldığını ifade etti.

Öte yandan, gösteri alanını çevreleyen binalara ABD Dışişleri Bakanı Rice'ı, 'Filistinli çocukların kanını içen bir vampir' şeklinde tasvir eden afişler asılması dikkat çekti. Lübnanlı çocuklar ise Gazze'de ölen yaşıtlarını temsilen kefen benzeri beyaz elbiseler giydi.