Hollanda'dan skandal karar! Hz. Muhammed için karikatür yarışmasına izin çıktı!

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV) Dick Schoof, aşırı sağcı lider Geert Wilders'in parlamento binasında düzenlemek istediği Muhammed Peygamber konulu karikatür yarışmasına izin verdi.

Hollanda'dan skandal karar! Hz. Muhammed için karikatür yarışmasına izin çıktı!

Hollandalı koordinatör, Aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) düzenlemek istediği karikatür yarışması ile ilgili herhangi bir güvenlik riski bulunmadığını bildirdi.

Aşırı sağcı lider Geert Wilders'in, Twitter üzerinden duyurduğu bu gelişme, Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü tarafından da doğrulandı.

NCTV sözcüsü, karikatür yarışması ve sergisinin sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu parlamento binasında kapalı bir bölümde gerçekleştirileceği için, güvenlik açısından risk oluşturmadığını söyledi.

Bu açıklamanın ardından, aşırı sağcı liderin düzenleyeceği karikatür yarışması ve sergi konusunda önemli bir engel kalmadığı belirtiliyor.

'MUHAMMED'E OLAN SEVGİSİ, DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN DAHA FAZLA'

PVV lideri Geert Wilders, siyasi partilere tanınan parlamento binasında yılda bir gün etkinlik düzenleme hakkını, karikatür yarışması için kullanmak için Hollanda Meclis Başkanı Hatice Arib'e başvurdu.

Aşırı sağcı lider, başvuruya olumlu karşılık veren Fas kökenli Meclis Başkanı'nın, daha sonra işlemleri gereksiz yere uzattığını öne sürdü.

Arib'in Müslüman geçmişine işaret eden Wilders, "Muhammed'e olan sevgisi, düşünce özgürlüğünden daha fazla" dedi.

Meclis Başkanı Hatice Arib, aşırı sağcı lidere yanıt vermedi.

İslam dünyasında Muhammed Peygamber'in tasvirinin hoş karşılanmaması nedeniyle, Wilders'in düzenleyeceği karikatür yarışmasının güvenlik riski yaratacağından endişe ediliyordu.

Danimarka'da yayımlanan Jyllands - Posten gazetesinin 2005 yılında Muhammed Peygamber karikatürleri yayımlaması, dünya çapında protestolara yol açmıştı.

PVV lideri Wilders, Muhammed Peygamber konulu karikatür yarışmasının provokasyon amacıyla değil, düşünce özgürlüğüne vurgu yapmak için düzenlendiğini savundu.

Aşırı sağcı lidere göre yarışma bu yıl içinde yapılacak.

BİRİNCİYE 5 BİN EURO

Yarışma jürisi Wilders ile 2105 yılında ABD'nin Texsas eyaletindeki Garland kentinde saldırıya uğrayan, karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin'den oluşacak.

Gawstin'in ödül aldığı karikatür yarışmasına katılan çizgilerin Garland'da sergilendiği salona, iki cihatçı tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştu. Wilders'in de katıldığı sergi açılışı sırasında saldırganlar, polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Hollanda'da düzenlenecek yarışmada birinci olan karikatürün sahibine 5 bin euro para ikinciye ise, 2 bin euro ödül verilecek.

Para ödülü, adı açıklanmayan bir bağışçı tarafından karşılanacak. Yarışma herkese açık olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 57 yorum
Hz isa'nın bile karikatürü var.ne var bunda
saygısız, inancin yok saygin olsun cok kelime var dilimde ama neyse
@ismail_1982_fsclk TAYYİP DE DİNDAR NESİL YETİŞTİRECEĞİM DERKEN,ÜLKEDE DEİSM VE ATEİSM TREND HALİNE GELDİ.OLUMLU BİR GELİŞME
@ismail_1982_fsclk siz her hangi bir müslümanın her hangi bir peygamberi bu tip eylemler de alay konusu yaptığını gördünüz mü hiç? hz isa nın da var deyip bunu normalleştirmek doğru mudur? bu eylem düpedüz bir müslümanın inançlarına saldırıdır ve bunun karşılı ne kadar tasvip etmesek de şiddet olacaktır. insanların kutsal inançları ile alay etmek hiç bir özgür düşünce yada çağdaş görüş çerçevesin de değerlendirilemez. (bunu bir inançsız insan olarak yazıyorum) sizin neye inandığınızı yada inanmadığınızı bilmiyorum! fakat bu yorum gereğinden fazla GEREKSİZ olmuş...
kafirler anlamaz bu hassasiyeti sen kafani yorma
@ismail_1982_fsclk seninde bunlardan farkın yok senin peygamberin kim
haklısın kardeşim ama bunlar anlamaz saygı duymaz cahiller
Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş dedikleri bu olsa gerek
Haçlılar kaşınıyor yine, ne kadarda kapalı alandada yapsanız,ne kadarda parlamento binasındada yapsanız,sizin canınızı okurlar utanmaz ahlaksızlar, ahirette bunun hesabını nasıl olsa vereceksiniz,ne istiyorsunuz lan dinimizden peygamberimizden küstahlar ...
inanan biri değilim fakat bu yaptıkları aşırı gereksiz aptalca bi şey insanları kışkırtıp olay yaratmak için yapılan bi eylem ülkelerinde problem yok onlarda kendilerine böyle saçma salak meşgaleler bulmuşlar
Bugün kim nefsini (cennet karşılığında) satmak ister? Hz.Muhammed
Bize ne!Adamlar kendi ülkesinde istediğini yapabilir.Dünyada 7 milyar insan var ve bunun 6 milyarı muhammedi tanımıyor veya sevmiyor.Zorla sevdiremeyiz ki!Biz budha,İsa,Musa va karikatürü yapıyoruz onlar da Muhammef karikatürü yapsın ne olmuş yani
Yapmayın işte olum böyle şeyler biz sizin dininiz ile dalga geçiyormuyuz. Kaşınmayın, basmayın damarımıza ondan sonra Müslümanlara katil diyorsunuz.
Sure (Mâide Suresi), 51. Ayet Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu doğruya iletmez.
@eylence_2006 Niye ateistler,budistler,putperestler değilde hristiyanlar yahudiler? enazından tek tanrılı dinler.Allah niye peygamberle (hz isa,hz. musa ) gönderdiği dinlere inananlara düşman gibi baksınki.
@ismail_1982_fsclk Arkadaş mübarek ramazan yazmayım diyorum ama kaşınıyorsunuz. Sorsalar Müslümanım diyeceksin şimdi. Hristiyan ve yahudiler Allah ın gönderdiği dinleri değiştirip kendilerine göre yaşadıkları için Allah tarafından lanetlenmiştir. O sebeple Allah hz Muhammed aracılığıyla İslamiyeti son din olarak insanlığa göndermiştir. Allah katında tek din İslamdır. Müslüman ol yada olma bir kere Allah ın kitabının mealini oku.
@koray98 müslüman değilim.herhangi bir dine inanmıyorum.sadece yüce yaratıcıya inanırım.kur'anı kerimi okuyorum.henüz bitiremedim ama hristiyanlığın yahudiliğin değiştiği ile ilgili bir ibare göremedim.hangi ayetleri değişti?
Ulan Müslümanları kışkırtıyorsunuz sonra da az bir tepki verince bizi terörist ilan ediyorsunuz
allahın da olsun, kudursun yobbazırslar. ulan tanrı zaten insan oldu be, kalkıyoruz marsa gidiyoruz, hayvan ve insan klonlandı, söylesenize kuranda mars yazıyor mu? he bir alemlerin rabbı yazılmış oradan hareketle kara delikler samanyolu var mı deniyor yani, güldürmeyin insanı
Sen hangi düşünce özgürlüğünden bahsediyorsun. Çok karikatür meraklısıysan kendi karikatürünü yayımla...Bizler sizlerin alçıyla yaptığınız ne HZ.İsa nede HZ.Meryem putlarınıza karışıyormuyuz? Sizlerde bizim Hz. Peygamberimizi aşağılayıcı karikatürler yapamazsınız! Düşünce özgürlüğü birilerinin inancına hakaret değil tam aksine fikirlerini rahatça söyleyebilmektir, saygı duymaktır. Görmediğiniz, bilmediğiniz bir Resulü abuk subuk düşünceleriniz ve kirli ellerinizle iğrenç karikatürlere adlandırmak değildir!Bence yaptığınız şeyin adı, biz kaşınıyoruz gelin kaşıyın DEMEK!
Ateşle oynuyorsunuz gençler... Aklınızı başınıza alın...
devletın uluslraeası arenada itibarını sıfıra ındırdı bu hükümet kimse bızı sallamaz oldu:((
NE KADAR ZAMAN GEÇERSE GEÇSİN KAFİR HEP KAFİR ALLAH HİDAYET NURU VERMEDİKTEN SONRA İÇLERİNDEKİ NEFRET HEP AYNI FARK ETMİYOR NASIL BİR ÖZGÜRLÜK , HANGİ ONUR , GURUR HAYSİYET BÖYLE BİR ŞEYİ ÖZGÜRLÜK SAYABİLİR DÜNYADA 2 MİLYAR NÜFUSA SAHİP BİR DİNİN PEYGAMBERİ İLE DALGA GEÇME EHLİYETİNİ VEREBİLİR BİR TÜRLÜ ANLAYAMIYORUM ALLAH BU VE BU DÜŞÜNCE ÜZERİNE YAŞAYANLARA HİDAYET VERSİN.
Zavallı mahluklar. Bir söz vardır: "Güneş balçıkla sıvanmaz" diye aynen öyle. O mübarek sizin bu halini görse eminim hiç kızmaz sadece acırdı ve dua ederdi. Yaptığınızla günahlarınızı çoğaltmaktan başka bir şey yapamazsınız. Allah sizleri ıslah etsin..
sonra ışıd kafamızı kesiyor diye ağlamayın
@emrecansss işid kimin kafasını kesiyor.iyi araştır
ALLAHIM BU DÜNYA GİDGİDE KÖTÜLEŞİYOR YAŞANMAZ HALE GELİYOR ARTIK KOPSUN KIYAMET
Cenâb-ı Hak buyuruyor: “(Resûlüm!) Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak, Allah onları (cezalandırmayı), korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.” (İbrâhim, 42 Zalimler için yaşasın cehennem
BÖYLE ÖNEMLİ HABER VEEDİĞİN İÇİN SAGOL VAROL MAYNET !
bu dünyadaki tüm canlı ve mahlukatlar o güzel insan HZ MUHAMMED MUSTAFA EFENDİMİZİN yüzü suyu hürmetine yaratıldı siz ne cüretle böyle bir peygamberin karikatürünü yaparsınız rabbim bir gün bunu yapanlardan ve buna destek verenlerden hesabını soracak ALLAH mutlakki galip gelecektir bundan kimsenin şüphesi olmasın
BÜTÜN MÜSLÜMANLIK BİRBİRİNİ AYAKTA UYUTUYOR ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN !!!!!!!!
ALLAH CC NİN GAZABI ÜZERİNİZE OLSUN HIRİSTİYAN ZAVALLILARI MAHŞERDE GÖRECEKSİNİZ KARŞILIĞINI
Çarli Hebdocular gibi geberip gidersiniz inşallah. Elbet bulurlar sizide.
Siz başkasının dinini hükümsüz sayarsanız ,aynı şeyi de kabullenmiş olursunuz.Yaratan her şeye hakimse bu tür işlerin anlamı yok.Ama görüyorum ki açlık ,yokluk,savaş ve ölümler müslüman ülkelerde kol gezerken Tanrı bu işlere bakmadığını gösteriyot.
Dusunce ozgurlugu adi altinda Hz.Muhammed(sav) yapilan bu terbiyezsizlik,kendini bilmezlik.Allah hepinizin hakkindan gelecektir.İslama yapilan saldirilari bu sekilde kamufle etmek isteyen zihniyetin cikardigi yeni oyunlar.Hz Muhammed e yapilan butun saygisizliklarin hesabini rabbim ahiretde soracaktir.
Müslümanlar hiç bir dinin Peygamberine, kitabına, kutsalına saldırmaz, saygısızlık etmezler. Çünkü; Allah'ın (c.c.) Son dini olan İslam Dininin Peygamberi Hz. Muhammed(S.A.V) ve Kitabı Kur'an böyle emereder. Peki bu Kafirler, İslam Dinine, Peygamberine ve kutsallarına neden bu kadar saldırıyorlar? Cevap: çünkü ABD ve Avrupa devletleri, kendi halklarının MÜSLÜMAN olmalarından korkuyor. Bunun için terör örgütlerini besleyip, İslami isimler vererek, Kendi Halklarını İslamdan Uzak tutmaya çalışıyorlar ve bu sayedede İslama ve Müslümanlarada zarar vermeye çalışıyorlar.
@erol877 Aynen öyle ama biraz eksik demişsin .Bunu planlayan ve düzenleyen aşırı sağcı diyorlar ama öyle değil aşırı sağcı hristiyan birisi peygamberlere hakaret etmez alay etmez ki Allaha inanan allahtan korkar. Bunlar tamamen inancını kaybetmiş insanlar ,hak ile savaşta tüm dünyada inanç kalmaması için savaş veriyorlar.
amac biz muslumanlari en zayif noktalari dini olarak vurmak en sevgilimiz peygamber efendimizi kullanarak insanlari galeyana getirmek istiyorlar...bunlar bole yapinca muslumanlar sinirlenecek ve yeni bir kaos ortami olusturacaklar ortalik biraz duruldu ya yetmiyor bunlara daha cok insan ölsun istiyolar
Yazık çok yazık düşünce özgürlüğü bu degildir insanların kutsal saydığı degerleri karikatür malzemesi yapmak ve bunu savunup islam karşıtı kesimden oy devşirmek sadece bizim ülkemizde oluyor saniyordum ama yanılmışım alem gt olmuş aleme kral olsan ne yazar.
Bu şerefsizliği provakasyon için yapıyorlar, 1.5 milyar müslümanın arasından biri çıkıp o karikatürü çizen yaratığı öldürür daha sonra avrupa bizi barbar diye suçlar, olayın özeti budur
yani hollandanın başka işi gücü yok karikatür yarışması mı yapıyor! hemde 15 asır önce vefat etmiş ve insanlar için çok önemli olan bir şahsiyeti konu ediyor! hollanda,insanlarını nasıl daha müreffeh yapar, Hollandanın ,dünya ya ve insanlığa daha ne katkı yapabileceğini düşünmesi, dünya kültürüne ne katkılar sağlayabileceğini konuşması, bunlara emek vermesi gerekirken insanların önemli bir kısmına hasmane davranışlarda bulunması sadece ve sadece düşman kazandırır. Kim bilir belki Rusya avrupaya yürüdüğünde Bizlerden medet umar da,bizde kulaklarımız tıkarız.
Hani nerede Allah'ın Dini için savaştıklarını söyleyen El-KAİDE, IŞİD, HİZBULLAH, v.s. v.s. İt sürüsü gibi müslüman geçinen müslüman katili Emperyalizmin ve Siyonizmin köpeği örgütler, Desenize bu dinimize peygamberimize dil uzatıp hakaret edenlerle uğraşmak gene Allahın Aslanı Tayyib'e ve Ordusu AKP'lilere kalacak, Gazze'de, Kudüs'te, Mayammar'da, Afrin'de, Somali'de, Gana'da, Liya'da, olduğu gibi, Allaaaah Yar ve Yardımcımız Olsun.
hollada kaşınma sessiz atın tekmesi sert olur sonra saldırı olunca ah vah deme
bakalım nere patlayacak yapın bakalım:)
sende öleceksin ölümden sonra sende dirileceksin ALLAHIN izniyle ozaman bu yaptıklarına ne diyeceksin efendimizle alıp veremiyeceğin ne
Allah’ın karikatürünü çizseler sessiniz çıkmaz İsa peygamberin karikatürünü çizseler sesiniz çıkmaz Musa oeygamber sesiniz çıkmaz hilenin adaletsizliğin öncülüğünü eden İslam ülkeleri karikatür olayına çok alınıyor keşke yaptıkları adaletsizliklere haksızlıklara alınsalar Kadın cinayetleri çocuk sapıklıklarını çözümlemek karikatür olayından çok daha önemli Yüce olan her zaman Allah’tır... beyin bedava değil ruhunu satarsan aklınıda yitirsin Aziz Nesin yüzdeleme yaparken onların yargıdaki duruşlarını izledi ve haklı çıktığını hepimiz biliyoruz.
@gurkan_1965 kim haklı kim haksız göreceksin az kaldı !
bu adam normal ölmeyecek
ödülleri biz verelim yapmasınlar bu işi
kıştırtmak amacıyla yapılan tüm eylemlerin elbet bir gün pişmanlığını yaşar bu imansızlar, emin olalım elbet Allah azabını tattıracaktır bu azgınlara. birde yancılar var buralarda klavye kahramnlığı yapan onlarda zannetmesin ki onlara değmeyecek azap. hatta dilerimki onlar dahada beter olsunlar.
ALLAH HER ŞEYİ GÖREN VE VE BİLENDİR HOLLANDAYI VE BU ADAMI ALLAHA HAVELE EDİYOUM RESMEN KAŞINIYOR
inşallah yapanlar yaptıranlar ne kadar alçak adi olduklarının tescili biz isaya musaya laf söylemiyoruz söyletmiyoruz çünkü bizim paygamberimiz imanın şartlarını açıklarken;allaha,ahirete,kadere,tüm peygamberlere,tüm kitaplara,kıyamete inandım iman ettim diyoruz,bütün peygamberler bizim karderşlerimizdir diyor,biz ne diyoruz onlar ne diyor,onlarda iman yok,ahiret yok,peygamberimizi küçültemezler anca kendilerini cehenneme hazırlarlar,inşalla o işe bulaşan herkes inşallah bu dünyadan alemlere ibrert olacak musubetlere duçar olmada gebermezler,geberincede elim azaba gideceklerdir inşallah
Diğer Haberler