Hollanda'da cami kundaklandı

Hollanda'da cami kundaklandı

HUIZEN (İHA) – Avrupa'daki yangın olaylarına bir yenisi daha eklendi. Hollanda'nın medya şehri Hilversum yakınında bulunan ve 100 Türk ailenin ikamet ettiği, Hollanda'nın şirin kasabası Huizen'de bir cami daha kundaklandı.

Gençlerin akşam saatlerinde maç izlediği bir sırada hafta ortasında vuku bulan yangın, 500 metre ileride tatbikat yapan itfaiye tarafından anında farkedilerek müdahale edildi. Yangında Türkiye'ye gönderilmek üzere cami deposunda bekletilen sakat arabalarının tamamı kullanılamaz hale gelirken, başka bir can kaybı ve yaralanma olmadığı öğrenildi. Polisin ve itfaiyenin ortaklaşa tuttuğu yangın raporunda, yangına molotof kokteylinin sebep olduğu ve yapanlara ait hiç bir bilgi ve bulgu bulunmadığı görüşüne yer verildi.

Geçen yıl Mart ayında da 10 litrelik benzin bidonuyla yakılmak istenen Huizen-Selimiye camii kundaklaması için başkan Mustafa Gencer ve cemaatin ileri gelenleri mikrofonlarımıza açıklamalarda bulundular. Cami başkanı Mustafa Gencer, "Efendim bu tür olaylar bizi yıldırmayacak, çok yakında yardımlaşma derneğimiz eğlence günü tertip ediyor. Bu günde 15 değil 100 özürlü arabasını daha toplayarak Türkiye'ye göndermeyi hedefledik. Cemaat çok tedirgin oldu. Bizim bu insanlarla hiç bir alıp veremediğimiz yok. Hem kilise hem belediye ile el ele işbirliği içerisindeyiz. Bu olanlara bir anlam veremiyoruz. Cemaatimize panik yapmayın diyorsak da, bazı tahminlerimiz var. Geçen yıl Mart ayında da bir benzeri saldırı gerçekleşmişti. Yine panikledik, polis olayı takibe aldı. İnsan şok oluyor. Allah hayırlısını versin" şeklinde konuştu.
Cemaatten Hacı Halici ise, "Biz böyle şeyi geçen yılda yaşadık. Bizim bunlarla hiç bir düşmanlığımız yok. Bunu biz de anlayamadık. Kiliseleriyle bile iyi geçiniyoruz. Yoldan geçen sarhoş işi mi nedir bilmiyoruz. Polisler araştırmasına devam ediyor. Allah'tan hayırlısı" şeklinde konuştu.

1996 yılında yine bir mart ayında temelden inşa edilen tek minareli Selimiye camiinin iki yıldır üst üste mart ayında bu şekilde bir saldırıya maruz kalması oldukça manidar gibi görünüyor.