Hollanda'da İslam karşıtı filme TV'lerden veto

Amsterdam (AA)– Hollanda'da kamu ve özel televizyon kuruluşlarından hiçbirinin aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders tarafından yapılan İslam karşıtı filmi yayınlamayacağı öğrenildi.

Wilders, filmi yayınlamaları için dün gün boyu televizyon kuruluşlarıyla yaptığı görüşmelerden sonuç alamadı.

Bazı televizyon kuruluşlarının 15 dakika süren filmi yayınlamaktan yana olduğu, ancak Wilders'in önceden izletmeme ve hiçbir kesinti yapılmaması koşulunu öne sürmesi üzerine, bu kuruluşların da yayından vazgeçtikleri belirtildi.

Televizyon kuruluşlarının yetkililerine göre Wilders, filmin yayınlanması konusunda "akıl dışı istekler ve koşullar" öne sürdü.

Wilders, televizyonlardan olumlu yanıt alamaması üzerine bu kez Lahey'de parlamento binası içindeki Nieuwspoort Uluslararası Basın Merkezinde filmin basına tanıtımı için izin başvurusunda bulundu.

Basın Merkezi yönetiminin, hükümet yetkilileri ve Terörle Ulusal Mücadele Koordinatörü Tjibbe Joustra ile yaptığı görüşmelerin ardından, başvuruya olumlu yanıt verdiği öğrenildi. Yeni bir durumun ortaya çıkmaması halinde film 28 Martta basın merkezinde gazetecilere gösterilecek.

Bu arada, Geert Wilders'in filmi etrafındaki tartışmalar sürerken, bu filme bağlı olarak terör saldırıları olasılığını dikkate alan hükümetin terör tehdit düzeyini "normal"den "tehlikeli" sınırına çektiği öğrenildi.

Terör saldırısı riskinin artmasında, söz konusu film ile birlikte, Afganistan'ın Uruzgan bölgesinde görev yapan Hollanda askerlerinin Taliban'a karşı verdiği mücadelenin de rol oynadığı belirtildi.