HABER

Hollanda'da Türk vekil sayısı 4'e çıktı

LAHEY (İHA) - Hıristiyan Demokrat Partisi (CDA) ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin (PvdA) 3 Türk kökenli adayını, sözde Ermeni soykırımı gerekçesiyle listeden ihraç etmesinin gölgesinde yapılan erken seçimler sonrası CDA Partisi'nden Coşkun Çörüz, PvdA Partisi'nden Nebahat Albayrak ile Sosyalist Parti'den Sadet Karabulut'un ardından, Fatma Koşer Kaya da Demokratlar 66 (D66) Partisi'nden meclise girmeyi hak etti.

Listelerin seçilebilecek yerinde olmaları nedeniyle direkt seçilme başarısı gösteren Çörüz, Albayrak ve Karabulut'un ardından Kaya'nın da meclise girmesi Hollanda'da yaşayan Türkleri sevindirdi. Hollanda Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Prof. Dr. H. R. Kummeling tarafından yapılan açıklamaya göre, seçimde toplam 9 milyon 838 bin 683 kişi oy kullandı. 16 bin 397 tercihli oy sonrası değişik partilerden 7 milletvekili daha meclise girdi. Katılım oranıysa yüzde 80.35 olarak gerçekleşti.

Dün Hollanda Parlamentosu'nda açıklanan kesin seçim sonuçlarına göre, D66 Partisi'ne mensup Fatma Koşer Kaya 34.564 oy alarak, Hollanda Temsilciler Meclisi'ndeki 4. milletvekilimiz oldu.

Tercihli oyların açıklanması için dün Hollanda Meclisi'nde, Fatma Koşer Kaya'yı başta partilileri, ailesi ve yakınları yalnız bırakmadı. Partilerin 150 sandalyeli meclisteki dağılımları, "CDA 41, PvdA 33, SP 25, VVD 22, PvdV 9, GroenLinks 7, CU 6, D66 3, SGP 2 ve Partij van de Dieren 2" şeklinde oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön