Hollanda'dan Diyanet'e 'çocuk gelin' tepkisi

Ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan '9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebilir' ifadelerine tepki gösterdi. Tartışmalı ifadeleri 'barbarlık' olarak nitelendiren Wilders, bütün Batı ülkelerini Türk büyükelçileri sınır dışı ederek ilişkilerini kesmeye çağırdı. Bu arada Diyanet'in ifadeyi kaldırdığı öğrenildi

Hollanda'dan Diyanet'e 'çocuk gelin' tepkisi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan 'buluğ çağı' tanımlaması Hollanda'da da yankı buldu. Ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV)lideri Geert Wilders,'9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği' yönündeki tartışmalı ifadeyi 'barbarlık' olarak nitelendirerek, bütün Batı ülkelerini Türk büyükelçileri sınır dışı etmeye çağırdı.

PVV Milletvekili Machiel de Graaf da, ülkedeki camilerin kapatılarak Türkiye ile ilişkilerin kesilmesini savundu.

Diyanet'in internet sitesindeki Dini Kavramlar Sözlüğü'nde yer alan "İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir" ifadelerine bazı kadın ve çocuk dernekleri, tepki göstermiş, Diyanet'i "çocuk istismarı" ve erken evlilikleri meşrulaştırmakla suçlamıştı.

Diyanet ise "Erken yaşta evliliklere onay vermedik, vermeyeceğiz" sözleriyle eleştirilere yanıt vermişti.

PVV lideri Wilders, Türkiye ve Hollanda medyasındaki ilgili haberleri Twitter hesabından paylaştı.

'Tamamen barbarlık'

Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin "Türkiye ile iyi ilişkiler istediği" yönündeki açıklamasını anımsatan aşırı sağcı lider sözlerine şöyle devam etti:

"Rutte, Türkiye ve İslamofaşist Erdoğan ile bağları sıkılaştırmak istiyor. Onları kırmak istiyorum. Nedenini aşağıdaki haberde okuyun.

"Türk Diyanet İşleri Başkanlığı, 9 yaşındaki kız çocukların evlenebileceği ve hamile kalabileceğini söylüyor. Aynı Muhammed'in yaptığı gibi. Tamamen barbarlık."

PVV Milletvekili Machiel de Graaf da, bu konuda bir yazılı soru önergesi verdi.De Graaf, Dışişleri Bakanlığı yetkililerince yanıtlaması istediği önergede, Türkiye ile ilişkilerin derhal kesilmesini istedi.

BBC Sözlükteki nikâh maddesinde şu ifadeler yer alıyor: "Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur"

'Diyanet'e bağlı camiler kapatılsın'

Türkiye'nin Hollanda'daki diplomatik temsilcisinin sınır dışı edilmesini isteyen aşırı sağcı milletvekili, Diyanet İşleri'ne bağlı camilerin de kapatılmasını savundu.

Machiel de Graaf, "Muhammed Peygamberi örnek alsa bile, çocuk evliliğinin hiçbir zaman, hiçbir yerde hoşgörü ile karşılanamayacağını Türk yetkililere iletecek misiniz?" diye sordu.

PVV Milletvekili, Hollanda'daki Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 70'inin, partisinin uyarısına rağmen Hollanda hükümetinin birlikte çalıştığı Diyanet'in politikalarını desteklediğini savundu.

De Graaf, hazırladığı soru önergesini, Twitter'da açılan #DiyanetKapatılsın etiketiyle paylaştı.

Hollanda'nın doğusundaki Enschede kentindeki PVV örgütü de, kentte yapılacak olan Diyanet İşleri'ne bağlı camiyi gündeme taşıdı.

Örgütün Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Diyanet,çocuk istismarcısı. Çocuklarınızı koruyun" dendi.

Enschede kentinde yapımı planlanan cami, bir süre önce göç ve İslam karşıtı Pegida örgütünün düzenlediği protesto gösterisi ile de gündeme gelmişti.

Pegida üyelerinin, caminin yapılacağı alanda yaptığı gösteri sırasında bir haç işaretine domuz kanı sürülmüştü.

Enschede Belediyesi, bu nedenle aşırı sağcı örgüt hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Hollanda'da Diyanet Vakfı'na (HDV) bağlı 143 cami bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
Peygamberimiz ile ilgili sözleri ile gündem olamaya çalışan avrupalı domuz tipli vekil..Birgün öleceksin hesabın çook çetin olacak diğer tarafta ey vekil bozuntusu...
@huseyinsahin1984 KENDİ HESABINI DÜŞÜN GERİCİ
Önce de ki ulan bu bizim diyanet nasıl böyle saçma ve mantıksız bir olayı meşrulaştırır. Bir insanın üreyebilmesi onun evlenebilir bir bilinç ve yeterliliğe sahip olduğu anlamına getirilir. Böyle aptalca bir şeyi diyanet yayınlarsa dost da eleştirir düşman da. Böyle mantıksız şeyleri yapmak nedir insan geri zekalı olsa bile böyle bir şeyi yayınlamaz. Asıl bunu yapan diyanet ülkeye düşmanlık yapmıştır.
@huseyinsahin1984 BU NASIL SAPIK DİYANET BUNLAR FETÖDENDE BETER LER YAHU... VERGİLERİM HAKKIM HARAM OLSUN BOYLE YOBAZLARA...HOLLANDALI OLSAYDIM BENDE İSTEMEZDİM BOYLE ADAMLARI...
@cahitcihat ne içiyorsunuz uykulumu içkilimi yazıyrsunuz salak salak laf olsun torba dolsun diyen bişeyden haber cahiller
Acilen yeni bir kitap gelmesi gerekiyor!...
ne kitabı lan gerizekalı alemlerin geçmişin geleceğin kitabı allahın kitabı kuranı kerim.
@pekgen ağzından çıkanın farkında mısın beyinsiz. Ahmak mısın cahil misin yoksa münafık mısın. Başka seçeneğin yok.
@pekgen sen yaz bi tane gönder
Yetimleri, nikah çağına gelinceye kadar, deneyin. Yeterince olgunlaştığını anlarsanız, o zaman mallarını kendilerine veriniz. (Nisa 6) Ayette geçen “nikah çağına gelinceye kadar,” ifadesinden Allah, evlenmenin belli bir yaşa gelince yapılmasını söylemektedir. Yeterince olgunlaşmak, orjinal metinde ''rüşd'' olarak geçmektedir. Rüşd, aklen ve bedenen olgunlaşmak, kendini idare etmede yeterli hale gelmek demektir. Tıbba göre kızlar 17, erkekler ise 19 yaşında bedeni olgunlaşmayı tamamlar. Ancak rüşde erebilmeleri için malı idare edebilmeleri de gerekir. İşte o zaman nikah çağına erişmiş olurlar
@melegim67 peygamberimiz gibi yapip sünnete uysak günah mi peki??
@ersengokmen peygamberimiz gibi yapip sünnete uysak günah mi peki?
@ersengokmen buna göre deneme işi nasıl oluyor hacım
@kral1000di Hz. Ayşe'nin ablası Esma, kendisinden 10 yaş büyüktür. Hz. Peygamber 622 yılında hicret ettiğinde Esma 27 yaşındaydı. Hz. Peygamber hicretten 2 yıl sonra (624) Hz. Ayşe ile evlendi. Demek ki Hz. Ayşe 19 yaşında, (eğer 19'dan gün almamışsa 18 yaşında) idi. Ayrıca Hz. Ayşe ''Annem ve babam İslam’a girdiklerinde, benim, onların davranışlarına kesinlikle aklım eriyordu.” diyor. Yani 610'da 4-5 yaşındaydı. Kıyamet-46 ayeti de oku emrinden 4 yıl sonra indi. Hz. Ayşe bu ayet indiğinde oyun çağında olduğunu söylüyor. Yani 614'te 8-9 yaşındaydı. Tüm bu bilgiler uydurma hadisi de yalanlıyor.
@melegim67 Okuduğunu anladığın halde bile bile kelime oyunu yapmışsan, hemen Allah'a tövbe et. Talak 4 ayetindeki ifade tıbbi rahatsızlık olarak adeti kesilen kadınları kastetmektedir. Nur 32 ise nikah çağına gelenler için geçerlidir. Hz. Peygamber Hz. Ayşe ile evlendiğinde, Hz. Ayşe 19, eğer 19'dan gün almamışsa 18 yaşındaydı. Bu gerçekleri görün. Heva ve heveslerinizin peşinden giderek, şeytanın tuzağına düşmeyin.
@ersengokmen lafı kıvırmayın, tüm bu hesaplar varsayımlar üzerinden yapılmıyormu? hicretten en az 5 yıl önce doğduğu varsayılarak yapılmış hesaplardır. ikinci varsayım ise daha evvel nişanlanmış olması ve nişanın bozulmuş olmasıdır, bunun üzerinden yola çıkıp "demekki çok daha önceden rüşdü vardı" diye yorumluyorsunuz bunu çünkü birimiz ikimiz değil alayımız sapıktı diyemiyorsunuz. açık ve net soruyorum; isalama göre 50-60 yaşında bir adam 9-10 yaşlarında kız çocuklarını eş olarak alabilirmi alamazmı? alırsa dinen mahsuru varmı yokmu? abartıp 2 yada 3 tane alsa buna mani varmı? buyur bakalım
@independiente Art arda üç cevap yazdım fakat yayınlamadılar. Çünkü cesaretleri yok.
@ersengokmen ..nasıl yalancı pisliklersiniz olm siz..inancınız vijdanınızı köreltip sizi insanlıktan çıkarıyor..nerede bu ayette yada öncesinde "tıbbi rahatsızlık"..nasıl hem inançlı olup hemde göz göre kitap üzerinden yalan söyleyebiliyorsunuz..yazıklar olsun yuh olsun size..
BİZDE KARŞIYIZ ERKEN YAŞTA EVLENMEYE AMA SANA DÜŞMEZ. SEN ÖNCE KENDİ ÜLKENDE Kİ EŞCİNSEL EVLİLİĞİNE BAK AHLAKSIZZZZZ.
Yalan haber üzerinden nede güzel saldırıyor it soyu gerçek olansa bu adamların pedofiliyi bir tedavi yöntemi olarak görüp kullanıyor olması sanırım bu serseri nin önce kendi carpikliklariyla ilgilenmesi gerekiyor her ne kadar bizde de bazı olaylar olsa da bu konularda bu medenilerin kiyisindan geçemeyiz
Kuran ı düzeltecek yeni kitap iyi olurdu, bu haliyle, butun müslüman ülkelerde kaos ve kötülüklere sebep oluyor Kuran. Kuran yeniden baştan aşağı yorumlanmalı ve hatalar çıkarılmalı, düzeltilmeli.Yoksa müslüman ülkeler daha çok büyük sorun yaşarlar ve yaşamaya devam edip hep mutsuz olurlar.
Müslümanlik da sübyancilik var kimse inkar edemez bu nu avrupali da bilsin
bunun dogrulugunu savunamam fakat 9 yaşında evlenenlere laf söyleyen bu portakal kendı ulkesınde 10 yasından sonra sex yapmaya baslayan cocuklarına baksın..
BİZİM KİTABIMIZDA HİÇ AHLAKTAN, ZEKADAN AKILDAN TEKNOLİJİDEN BAHSEDİLMİYOR MU... BİZİM DİNİMİZİ BİZE OĞRETMEYE KALKAN DİNDOŞLARIN HEPSİ SON ZAMANLARDA KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARA CİNSEL YELTENMENİN SÖZDE HAKLI GEREKÇELERİNİ SUNMAYA ÇALIŞIYORLAR. EMİNİM AİLELERİNİDE ,İKNA ETMİŞLERDİR ..ARTIK EVLERİNDE NASIL BİR SAPKINLIK İÇİNDELER ALLAH BİLİR.
Medeni Hollanda da iki erkeğin yada iki baynın evlenmesi serbest..Esrar serbest, bu adamda serbest..Sanki okuduğu incilde bunlar yazıyor..
Aslinda diyanette boyle sapikca aciklayanlari sinir disi etmek lazim.Nereyemi!!! Onlar bilirler nereye gideceklerini
hangi diyanet diyorsa onu onun dinini ben varya
Allah aşkına nolur imamları göndermeyin zaten buradakiler başa bela bide avrupa görmüş oldular mı altından kalkamayız
gerçekten diyanet işleri başkanı göreve geldikten sonra çok önemli işlere imza atmaya başladı. Yakında kundaktaki çocuğun sarık takması gerektiğini de duymaya başlarız. millet uzayı parselledi bizim yaptıklarımıza ve konuştuklarımıza bakın milletin diline maskara olduk. yazık
Delinin biri bir taş atıp, kırk akıllı kişinin çıkaramadığı bir durum.. Allah ianananların yardımcısı olsun...
9 yaşındaki çocukların evlenmesini tabiki onaylamam. Burada bizim diyanetin büyük ayıbı var. Ancak şunu da unutmayalım bizdeki bu açıklamaya sapıklık diyenler sapık arıyorlarsa önce aynaya baksınlar. Kendi ülkelerinde eşcinsel evlilik serbest, uyuşturucu kullanımı serbest bize göre de asıl sapkınlık budur.
böyle aptalca açıklamalara ne gerek var,9 yaşında türkiyede ergen olan mı var,türkiyede ergenlik 16-18 yaşlarında,onun için salaklığa pirim vermemek lazım,gereksiz zaman israfı,hemen ergen oldu ertesi gün evlen demekde olmaz,akıl ergen olmalı,cinsiyet değil,evini barkını geçindirmeycek bedenen,ruhen,aklen,medden manen ergen olmayanlar evlenemez,evlenirse hayvanların cinsel ilkişkilerinden öte gitmez,toplumada,kendinede yararlı aile kuramaz,olayı basite indirgememek lazım,diyanet aptal saptal açıklamar yapıp ortamı germesin
Bu ve buna benzer domuzlar(BOŞUNA YADA IFTIRA DEĞİL TIPI TAM BİR DOMUZ TIP) insan duşmanlığı var çünkü bunlar ruh hastadırlar, Hollandada müslüman insanlar olmasa duşmanlığı yabancılara yapardı, yabancılar hollandada yaşamamış olmasalar duşmanlığı hollandalı özürlülere ,kadınlara, işçilere, hastalara yapardı. hasta bu domuzlar ruh hastasılar, bunların dediklerini haber yapmak bile yanlış. hata ve hata hiç medya yazmamalı
Hz. Ayşe'nin ablası Esma, kendisinden 10 yaş büyüktür. Hz. Peygamber 622 yılında hicret ettiğinde Esma 27 yaşındaydı. Hz. Peygamber hicretten 2 yıl sonra Hz. Ayşe ile evlenmiştir. Demek ki Hz. Ayşe 19 yaşında, (eğer 19'dan gün almamışsa 18 yaşında) idi. Ayrıca Hz. Ayşe ''Annem ve babam İslâm’a girdiklerinde, benim, onların davranışlarına kesinlikle aklım eriyordu.” diyor. Yani 610 yılında 4-5 yaşındaydı. (Kıyamet 46) ayeti de oku emrinden 4 yıl sonra indi. Hz. Ayşe bu ayet indiğinde oyun çağında olduğunu söylüyor. Yani 614 yılında 8-9 yaşındaydı. Tüm bu bilgiler uydurma hadisi de yalanlıyor.
olay çok basit aslında önemli olan nasıl okuduğun değil nasıl anladığın ya da anlamak istediğin islamiyetin başlangıcında 9 yaşında ki çocuklar evlendiriliyodu dersin ama o zaman kız çocukları diri diri toprağa gömülüyodu demessin herşey anlamak istediğinle alakalı bu düşünceye sahip olanlar varsa sapıklıklarında boğulsunlar o ayrı bi konu ama olmayanıu olmuş gibi gösterenlerinde Allah belasını versin hele ki Hollanda bize akıl verecek en son ülkelerden birisi
insanlıktan çocuk istirmarın dan bahsedecene avrupa medeni ülkelerde çekilip internet ortamın da sunulan çocuk pornoların hepsini sizlerr çekiyorsunuz adi yaratıklar sapıklık sizde olmasa il olarak avrupa ya çocuk pornolarını internet sanal ortamdan kaldırın ....
diyanet başkanı idam edilmeli.gavur adam haklı.gerçek gavur o değil bunlar.
9 yaş çok. 2-3 yaşındaki kız çocuklarınıda evlendirin.
Diyanetin açıklaması tümüyle yanlış. Ancak bunu 12 13 yaşına erdiğinde yataktan yatağa atlayan gençlerle dolu bir ülkenin bakanının eleştirmesi de ayrıca bir absürtlük.
ulan insanlıktan çocuk istirmarın dan bahsedecene avrupa medeni ülkelerde çekilip internet ortamın da sunulan çocuk pornoların hepsini sizlerr çekiyorsunuz adi yaratıklar sapıklık sizde olmasa il olarak avrupa ya çocuk pornolarını internet sanal ortamdan kaldırın
Şayet böyle bir fetva verilmişse acilen diyanet kapatılmalı. Yerine uzay bilimleri nasa kurulmali.içimden diyanete bir küfürler ediyorum. Anlatamam
ulan insanlıktan çocuk istirmarın dan bahsedecene avrupa medeni ülkelerde çekilip internet ortamın da sunulan çocuk pornoların hepsini sizlerr çekiyorsunuz adi yaratıklar sapıklık sizde olmasa il olarak avrupa ya çocuk pornolarını internet sanal ortamdan kaldırın her türlü tensel sapıklık var sizde aşalık insanlar
Bu pisliklere söz ettirecek bir ifade kullanılmaması.
Skandal ''TÜRKİYE'' çağrısı demişsiniz. Skandal bu fetvayı veren zavallının hala ''TÜRKİYEDE DİYANETİN'' başında olması. Hollandalının Açıklamasının neresi skandal.
provokotör haberlerle İslamiyete ve Diyanet'e saldırları bırakalım. Direk Diyanette sorulduğunda gercek cevap alınır . Gercek ortaya cıkar ve gerceklerle haber yapılır. İşte cevabı '''diyanet.gov.tr '''BASIN AÇIKLAMASI Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebile
Böyle yapmakla diyanet bişeylerin önünü mü açmış oluyor sizce? Yada bişeylere fetvamı vermiş oluyor. Zaten buna karşı olduğunu söylemiş. Gözüyle gören varmı diyanetin sitesinde bu haberi 9 yaşında evlenebilir diye? O kadar çarpıtılmışki bu müslüman olarak herkese heryere çamur atabiliyoruz işimize geldiği gibi anlıyoruz yorum yapıyoruz. Diyanetin fetvalarını biz takip etmeyip nedemek istediklerini anlayamaz isek, elin gavurunun gözü bizim diyanetin sitesinde olur okuduğunuda istediği gibi çarpıtır bizde mal gibi o gavura inanırız.
ulan insanlıktan çocuk istirmarın dan bahsedecene avrupa medeni ülkelerde çekilip internet ortamın da sunulan çocuk pornoların hepsini sizlerr çekiyorsunuz adi yaratıklar sapıklık sizde olmasa il olarak avrupa ya çocuk pornolarını internet sanal ortamdan kaldırın ensest ilişkiden tutun her türlü irenç ilişkiler sapıklıklar sizden çıkıyor atm ler den uyuşturucu satıyorsunuz daha ne diyem ...diyanet işlerimiz de sizin ekmege yag sürüyor zaten durduk yere böyle bir yazı neden yayınlıyor oda anlaşılır gibi degil
insanlıktan çocuk istirmarın dan bahsedecene avrupa medeni ülkelerde çekilip internet ortamın da sunulan çocuk pornoların hepsini sizlerr çekiyorsunuz adi yaratıklar sapıklık sizde olmasa il olarak avrupa ya çocuk pornolarını internet sanal ortamdan kaldırın ....pisligin alası siz de bizim diyenet te sizin ekmeginize yag sürüyor
Diğer Haberler