HABER

Hollanda'yı karıştıran Türk baba konuştu

Hollandalı eşinin, kızlarına yemek yemediği için insanlık dışı muamelede bulunmasını görüntüleyen Türk asıllı baba olduğu ortaya çıktı.

Hollanda'yı karıştıran Türk baba konuştu
Çeşitli internet sitelerinde tepkiler eşliğinde tıklanma rekorları kıran ‘Çocuğuna kustuğu yemeği yediren Hollandalı anne’ başlıklı videoyu yayımlayan ve yaşananları saniye saniye kayıt altına alan kişinin görüntülerdeki çocukların Türk asıllı babası olduğu ortaya çıktı. Yürek burkan görüntüleri neden ve hangi amaçla çektiğini gözü yaşlı anlatan acılı baba, Türk yetkililerin kendisine yardım elini uzatmasını istedi.Ahmet Pamuk, çocuklarının annesi Hollandalı Maaike Jorritsma ile 2002 yılında Kuşadası’nda tanıştıklarını ve Türkiye’de birlikteliklerini bir süre dini nikahlı olarak sürdürdüklerini söyledi. Ahmet Pamuk, eski eşi Jorritsma’nın hamile kalmasının ardından Hollanda’ya yerleşme kararı aldıklarını belirtti.
Devlet nezdinde bir evlilik akdinin zorunlu kılınmadığı Hollanda’da birlikteliklerine devam ettiklerini aktaran Pamuk, ilk olarak kızları Cananur’un 2,5 yıl aradan sonra ise oğulları Semihcan’ın dünyaya geldiğini dile getirdi. Yaşadıkları kültür çatışması yüzünden 2011 yılında birlikteliklerini sonlandırdıklarını anlatan Ahmet Pamuk; şöyle konuştu: “Kültürlerarası yaşanan çatışmalar aile içinde huzursuzluklara sebep oldu. Konuşarak anlaştık yılda iki kez çocukları Türkiye’ye göndereceğini ve benim de yıl da iki kez onları Hollanda'da görebileceğim konusunda uzlaştık. 2011 yılında birlikteliğimizi sonlandırdık. Çocuklarım Türkçe konuşmayı bilmiyor. Ben Hollandaca bilmiyorum. En son geçen yıl Kasım ayında çocuklarımı gidip görebildim. Onun dışında internet üzerinden bağlantı kurmaya başladık ancak çocuklarımın annesi bu konuda keyfi davrandı. Bu kez ben Hollanda'ya gitme kararı aldım ve beş yıllık oturma izni aldım. Ancak oturum kartım, evime giren hırsız tarafından çalındı. Tekrar oturum kartı almak için Hollanda Konsolosluğu’na başvurdum fakat bu kez de vize vermediler.”
**GÖRÜNTÜLER NASIL ÇEKİLDİ?**
Baba Ahmet Pamuk, görüntülerin neden, ne zaman ve hangi amaçla çekildiğine şu sözlerle açıklık getirdi: “Çevremdeki herkes benim fotoğraf ve video görüntüsünü hatıra amaçlı çekmeyi çok sevdiğimi bilir. Yayımlanan görüntüler bizim birlikteliğimizin sonlanmasından kısa bir süre öncesine ait. O gün her zamanki gibi yemek yemek için masaya oturduk ve ben de telefonumla o anları kayıt altına almak istedim. Sıradan bir gündü. Ardından eşim kızıma yemek yemediği için kızmaya başladı ve çocuğa kötü muamele yaptı. Daha öncede çocuklarımı karanlık odalara kilitler ve Hollanda’da kuralların bu şekilde olması gerektiğini söylerdi.”
**NEDEN YAYIMLADI?**
Görüntülerin devamında da çeşitli enstantanelerin yaşandığını aktaran Ahmet Pamuk, akıllarda merak uyandıran “Neden görüntüleri çekerken müdahalede bulunmadınız?’ sorusuna da şu yanıtı verdi: “Müdahale edemedim çünkü hanımım, beni her zaman tehdit ediyordu. Bana; ‘Yaptığım şeylere karşı gelirsen Hollanda yetkililerine çocuklarımı kaçıracak diye ihbarda bulunurum’ sözleri ile tehditlerde bulunuyordu. Sırf oturma iznim iptal olmasın ve çocuklarım yalnız kalmasın diye açıkçası pek sesimi çıkaramıyordum. O olaydan sonra kendisine Türkiye’ye dönme teklifinde bulundum ancak istemedi ve biz kısa bir süre sonra saygı çerçevesinde ilişkimizi noktaladık. Çocuklarımın anneleri ile kalmalarını ben istemiştim ancak anneleri hem beni çocuklarım ile görüştürmek istemiyor hem de çocuklarıma iyi davranmıyor. Ne eski eşimin ne de çocuklarımın görüntülerini yayınlayarak dünyaya rezil olmalarını isterdim. Neticede bir geçmişim var. Ancak sesimi duyuramadığım için yapacak başka bir şeyim kalmadı. İnsanın çocukları ile konuşamaması ne demek. Babaları benim, çocuklarımı görmek istiyorum. Çocuklarımı ona bırakmak istemiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve devletin her kademesinin yanımda olmasını istiyorum. Velayetlerini alamazsam bile azından çocuklarımı resmi anlamda görmem gereken bir kural olsun.”
**HOLLANDA GÖRÜNTÜLERİ KONUŞUYOR**
Ahmet Pamuk, görüntüleri dört gün önce sosyal paylaşım sitesi üzerinden yayımladığını ve ardından Hollanda’da geniş yankı uyandırdığını söyledi. Hollanda’da bu görüntülerin konuşulduğunu anlatan Ahmet Pamuk, sözlerini şöyle sürdürdü: &autoplay=1" id="mynetVideoEmbed" Oradaki tanıdıklarımız bizimle irtibat sağladı ve Hollanda medyasının da bu konuya karşın oldukça duyarlı yaklaştığını söylediler. Görüntüler o kadar tepki toplamış ki öğrendiğim kadarıyla Hollanda polisi çocuklarımı ve annelerini evinden alarak başka güvenli bir yere yerleştirmiş. Benim tek amacım sadece çocuklarımı Türkiye’ye alıp kendim bakmak istiyorum. Onun eline çocuklarımı bırakmak istemiyorum. Çocuklarımı çok özledim onları çok seviyorum. Lütfen bana yardım edin.” (İHA)


PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön