HABER

Hong Kong'da "polisin orantısız şiddetini" protesto eden gruba müdahale

Hong Kong polisinin eylemlerde orantısız güç kullanmasını protesto eden grup ile güvenlik güçleri arasında arbede çıktı

HONG KONG (AA) - Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesinde yaz başından bu yana düzenlenen kitlesel protestolarda polisin orantısız güç kullanmasını protesto etmek için gösteri düzenleyen grup ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

Suçluların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı başlatılan protestolarını yasanın iptal edilmesinin ardından farklı taleplerle sürdüren gruplar, sabah saatlerinde kent merkezindeki Taipo Rıhtım Parkı'nda toplandı.

Hong Kong polisinin eylemlerde orantısız güç kullanmasını eleştiren protestocular ile eylemi kontrol etmek üzere bölgeye sevk edilen polis ekipleri arasında arbede çıktı.

"Gangster polisler!" diye sloganlar atan gruba müdahale eden polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

- Hong Kong'daki protestolar

Hong Kong yönetimi, "şüphelilerin Çin ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini kolaylaştıran" yasa tasarısını 3 Nisan'da parlamentoya sunmuştu.

Tasarının Hong Kong'un özerk yönetim yapısını ve yargı bağımsızlığını zedeleyerek kenti Çin merkezi yönetiminin güdümüne sokacağını düşünen muhalefet, haziran başında kentte büyük kitle protestoları başlatmıştı.

Protestoların gittikçe şiddetlenmesi üzerine Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, temmuzda tasarının "öldüğünü" açıklamış, gösterilerin kesilmemesi üzerine 4 Eylül'de tasarının geri çekileceğini duyurmuştu. Tasarı 23 Ekim'de resmen geri çekilmişti.

Tasarının geri çekilmesinin ardından protestocular demokratik reform talepleriyle eylemlerine devam ediyor. Protestocular, polis şiddetinin soruşturulması için bağımsız komisyon kurulmasını, tutuklanan protestoculara af çıkarılmasını, protestoların "ayaklanma" olarak adlandırılmasına son verilmesini ve siyasi reformların yeniden başlatılmasını talep ediyor.

Protestolar, zaman zaman göstericilerle polis ya da karşıt görüşlüler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Hong Kong hükümeti, protesto eylemlerine müdahalede bulunan polis memurlarının kişisel bilgilerinin internet ve sosyal medya üzerinde paylaşılarak hedef gösterilmesi ve hakarete uğramasını engellemek üzere Yüksek Mahkemeden bu tip paylaşımlara kısıtlama getirme yetkisi talep etmişti. Mahkeme dün verdiğini kararla hükümetin talebini kabul etmişti.

Geri Dön