Hong Kong'ta deniz kazası

HONG KONG (İHA) - Hong Kong'ta yoğun sis nedeniyle 2 gemi çarpıştı. Yaşanan olayın ardından gemilerde bulunan 19 kişiden haber alınamadı. Arama-kurtarma çalışması başlatan Deniz Polisi, şahısların hayatını kaybetmiş olmasından korkuyor.

Hong Kong'un Lantau Adası ve Kowloon bölgesi arasında yerel saatle 21.00 sıralarında meydana gelen kazada 1 şilep ile 1 römorkör çarpıştı. Yoğun sis nedeniyle meydana gelen kazanın hemen ardından arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı ve 1 kadın ile 6 erkek, Deniz Polisi tarafından kurtarıldı. Ancak her 2 gemide bulunan toplam 19 kişiden ise haber alınamadı. Kurtarma çalışmaları devam ederken, görgü tanıkları, kaza anında mürettebattan bazılarının denize düştüğünü, bazılarının ise geminin kabininde sıkıştığını söyledi. Öte yandan kaza anında görüş mesafesinin 700 metrenin altında olduğu ve kaza sonrasında şilebin battığı öğrenildi.

Arama kurtarma çalışmalarına söndürme gemileri ile helikopterler de katılıyor. 19 kişinin öldüğü doğrulanırsa, yoğun deniz trafiği olmasına rağmen oldukça düzenli olması ile bilinen Hong Kong'ta, yıllardır ilk kez bu denli çok ölümlü bir kaza yaşanmış olacak.