HABER

HP ve Sony'den "piller güvenli" açıklaması

İSTANBUL (İHA) - HP dizüstü bilgisayarlarında kullanılan Sony bataryaların incelenmesi için ortak bir çalışma yürüten HP ve Sony, pillerin güvenli olduğunu açıkladı.

HP, dizüstü bilgisayarlarında kullanılan Sony bataryaların incelenmesi konusunda, Sony ile ortak bir çalışma yürüttü. Araştırma sonucunda şirketler, HP dizüstü bilgisayarlarda kullanılan pillerde aşırı ısınmadan kaynaklanan bir güvenlik sorunu olmadığını açıkladı. İki şirket tarafından yapılan inceleme sonucunda, HP tarafından üretilen dizüstü bilgisayarlardaki sistem konfigürasyonunun Sony üretimi olan pillerin aşırı ısınmasına neden olmayacağı saptandı.

Yapılan çalışma sonucunda HP ve Sony, şu anda 2.4Ah veya 2.6Ah Sony batarya ile çalışan dizüstü bilgisayarların güvenlikle ilgili problem yaratmayacağı konusunda

fikir birliğine vardılar. Bunun sonucunda HP, Sony'nin başlattığı global batarya değiştirme programına katılmasının gerekli olmadığını duyurdu. HP bugüne kadar, Sony'nin 28 Eylül 2006'da başlattığı global batarya değiştirme programına dahil ettiği Sony bataryaları ile çalışan HP dizüstü bilgisayar kullanıcılarından, aşırı ısınma üzerine bir şikayet almadı.

HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Ülke Direktörü Serdar Urçar, konuya ilişkin açıklamasında, HP tarafından kullanılan bataryaların, riski en aza indirmek ve uzun dönem batarya performansını yükseltmek için, uzmanlar tarafından özenle seçildiğini ve zorlu testlere tabi tutulduğunu ifade etti. Urçar, "HP bataryalarının içinde birden fazla güvenlik devresi bulunuyor. Hepsi, müşterilere ulaşmadan önce hem cihazlar üzerinde, hem de bağımsız olarak farklı güç testlerinden geçiyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön