HABER

Hrant Dink davasında Türkiye mahkum edildi!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Hrant Dink davasında Türkiye'yi mahkum etti.

Hrant Dink davasında Türkiye mahkum edildi!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2007 yılındaki bir suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci Hrant Dink davasıyla ilgili kararını verdi. AİHM, Dink davasında Türkiye'yi 133 bin 595 euro ödemeye mahkum etti.

Karara göre, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin üç maddesini ihlal ettiği ifade edilen Türkiye, 105 bin euro tazminat, 28 bin 595 euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

AİHM'e ilk başvuran, ölümünden bir hafta önce Dink'in kendisi olmuştu. Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından, ailesi "Dink'in devlet tarafından korunamadığı" gerekçesiyle AİHM'e gitmişti.

Başvuruları birleştiren mahkeme, bugün davayı ortak bir karara bağladı. AİHM, gerekçeli kararını ise henüz açıklamadı.

Dink'in ailesi yaptığı başvuruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin yaşama hakkıyla ilgili 2, ifade özgürlüğüyle ilgili 10 ve etkili başvuru hakkıyla ilgili 13’üncü maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiği suçlamasında bulunmuştu.

Ailenin başvurusunda, "devletin, Hrant Dink'in yaşam hakkının korunmasıyla ilgili sorumluluğunu yerine getiremediği ve saldırının faillerini etkili bir şekilde soruşturmadığı" ve Dink'in, "Türkiye'de yargılanıp mahkum olmasıyla aşırı uçların hedefi haline getirildiği" şeklindeki iddialar yer almıştı.

Süreç içinde Türkiye'nin AİHM'e gönderdiği savunma basına sızmıştı. Ankara'nın söz konusu savunmada, Dink'in yazdıklarını, bir neo-nazi liderinin görüşlerine benzetmesi büyük tepki çekmişti.

Hükümet, savunmanın ortaya çıkmasının ardından geri adım atmış ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dink ailesi ve Türkiye arasında dostane çözüme gidilebileceğini söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön