Hristofyas: ''Bu sefer başaralım''

Hristofyas: ''Bu sefer başaralım''

Lefkoşa (AA)- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununda yeni çabanın başlangıç noktasının 8 Temmuz Anlaşması olması gerektiğini, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın bu anlaşmanın altındaki "imzasının gereğini" yerine getirmesini beklediğini söyledi.

Hristofyas, düzenlediği basın toplantısında, Talat ile 21 Mart Cuma günü yapacağı görüşmeye "iyi niyet ve sıkı çalışmayla" gideceğini ifade ederek, "Bu sefer başaralım. Yeni bir başarısızlık halkımızın, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin geleceği için yıkıcı olur" dedi. "İki bölgeli, iki toplumlu federasyon oluşturma uzlaşısını
onurlandırmaya hazır olduklarını" kaydeden Hristofyas, "Bu uzlaşı, Türkiye'nin Kıbrıs'a askeri müdahalesinin ve 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin büyük bölümündeki 'işgalinin' yarattığı şartların göğüslenmesi için gereklidir" ifadesini kullandı.

Mevcut durumun kimsenin yararına olmadığını kaydeden Hristofyas, sözlerini şöyle sürdürdü:

"21 Mart görüşmesine iyi niyetle ve sıkı çalışma isteğiyle gidiyoruz. Fiili durumun devamı ne Kıbrıslı Rumların, ne de Kıbrıslı Türklerin çıkarınadır. Kimsenin çıkarına değildir. Her şeyden önce Kıbrıslılar olarak hareket edersek, ortak vatanımızın iyiliği için çalışırsak, inanıyorum ki Kıbrıslıların, Kıbrıslı Rumların ve Türklerin çıkarına
olacak bir çözüme ulaşacağız."

"Bu, (8 Temmuz) 1977-1979 Doruk Anlaşmalarından sonra iki Kıbrıs toplumu arasında yapılan, Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği desteğine sahip olan yegane anlaşmadır" diyen Hristofyas, eski Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un 8 Temmuz 2006'da yapılan anlaşmanın altına attığı imzanın gereğini yerine getireceğini söyledi. "Tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası temsiliyeti olan halktan" bahseden Hristofyas, "Siyasi eşitliği, BM'nin ilgili kararlarında tarif edildiği şekliyle kabul ediyoruz" dedi.