HSYK'dan saldırgan Hüseyin Satı açıklaması

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a yumrukla saldıran Hüseyin Satı'nın neden serbest bırakıldığına dair açıklama yaptı.

HSYK'dan saldırgan Hüseyin Satı açıklaması

Açıklamada hakimlerin verdiğin kararın arkasında duran HSYK, "İstenen cezanın iki yıldan fazla olmadığı suçlarda tutuklama kararı verilemez" dedi. Oysa Bozdağ, saldırganın serbest bırakılmasını eleştirerek "Bu kararı veren hakimler, savcılar benim gibi yumruk yemez, yumruk yediklerinde takip edeceğim bakalım ne yapacaklar" diye konuşmuştu.

BOZDAĞ: BANA YUMRUK ÖRGÜTLÜ

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a saldırıda bulunan kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) yapılan değişiklikle "Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceğinin" düzenlendiğini bildirdi.

HSYK'dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın Hacı Bektaşı Veli anma törenlerinde maruz kaldığı saldırı nedeniyle yaptığı açıklamaya ilişkin olarak kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörüyü öğütleyen Hacı Bektaşı Veli'yi anma törenlerinde gerçekleşen "münferit çirkin" saldırının HSYK'ca kınandığı ifade edilerek, söz konusu saldırı olayına ilişkin Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığına işaret edildi.

Açıklamada, müşteki Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ için Hacıbektaş ilçe devlet hastanesince "... darp, cebir izi mevcut olup, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir, hayati tehlikesi yoktur, durum bildirir kati hekim raporudur" şeklinde doktor raporu verildiği vurgulandı.

Şüpheli Hüseyin Satı'nın gözaltına alınmasına karar verildiğine işaret edilen açıklamada, şüphelinin illegal bir yapı ile bağlantısının olup olmadığı yönünde şüphe duyulması nedeniyle Ankara TMK 10. madde ile yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşüldüğü, şüphelinin 17 Ağustos 2013 tarihinde dolan 24 saatlik gözaltı süresinin TMK'nın 10/ç maddesi gereğince 24 saat uzatılarak 48 saate çıkarıldığı bildirildi.

BOZDAĞ'DAN YUMRUKLU SALDIRI ELEŞTİRİSİ

Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca, 18 Ağustos 2013'te, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ'a yumruklu saldırıda bulunarak alınan doktor raporuna göre basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaraladığı iddia edilen şüpheli Hüseyin Satı hakkında 5271 sayılı CMK'nın 109/2-3 maddeleri uyarınca adli kontrol tedbirine karar verilmesinin sulh ceza mahkemesinden talep edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hacıbektaş Sulh Ceza Mahkemesince, şüphelinin müdafi huzurunda sorgusu yapılmış ve CMK'nın 109. maddesi uyarınca adli kontrol tedbirine hükmedilerek, şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştur. Bilindiği üzere, 2 Temmuz 2012 tarihinde 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 'tutuklama'yı düzenleyen 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapılarak 'Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceği' düzenlenmiştir. Yukarıda yer alan açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin eyleminin Türk Ceza Kanununun 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği, yine eylemin 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlendiğinin' kabulü halinde de cezanın yarı oranında artırılacağı ve bu haliyle dahi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesinin 4. fıkrası uyarınca tutuklama yasağı kapsamında olduğu açıktır.

Ceza Muhakemesi kanununun 109. maddesinin 2. fıkrasında ise, kanunda tutuklama yasağı öngörülen hallerde, adli kontrole ilişkin hükümlerin uygulanabileceği düzenlenmiş olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca bu tedbir talep edilmiş ve mahkemece de talebin kabulüne karar verilmiştir. Şüpheli hakkında devam eden bir soruşturma söz konusu olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame düzenlenmesini gerektirir bir durum görülmesi halinde iddianame düzenlenecek ve milletimiz adına karar veren bağımsız mahkemece de karar verilecektir." A.A

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
bu kanunları sız çıkardınız vatandaşa dayak atan çıkınca sesin çıkmıyordu kendıne gelıncemı adalet aklına geldı. hergun tvlerde doktora öğretmene sokaktakı vatandaşa saldıranları gösteriyor. ne oluyor hemen çıkıyorlar karakoldan. vatandasın ısyanını duymuyosunuz. ne demısler keser döner sap döner bir gün hesap döner.
GÜEL BENDE keMAL KILIÇTAROĞLU NA YUMRUK ATACAM İLK KARŞILAŞMAMIZDA,NASIL OLSA CEZA YOK
KILIÇTAR OĞLU KİÇINA KAZIKMI BATIRDI SEN ÖNCE VATANI SATAN COCUK KATİLLERİNİ PEŞKEŞ CEKENLERE YUMRUK AT
Hakimleri tehdit ediyor... Halen mazlum roli yapıyor. Chp ve ya Mhp bu söylemi yapsa kışkırtma yapıyor diye yargara yaparlar simdi Hakimler tehlikede mi ?
bu ülkede siyasette yönetici konumuna gelmiş bir kişiye o hareket yapılamaz ne kadar kötü olursa olsun o yüzden kararı veren hakimin ağzının ortasına elimi kıracak derecede sert bir yumruk atmak isterdim bakalım serbest bırakacakmıydı beni.
Yüzüne darbe almadı.Göğsünden ittirme vardır.Darb ve cebir izi olamaz.Doktor bey muhtemelen çekinerek raporu yazmıştır.İkinci husus saldırgan hemen terör örgütü mensubu haline getirilmiştir.Netice; kabahat vardır ve büyütülmektedir.
KESER DONER , SAP DONER BIR GUN HESAP DONER !! BUNLAR IYI GUNLER... YARINLARI , HAYAL BILE ETME HUSEYIN BOZDAG BEY ....
DOSTLAR, BEKİR BOZDAĞ KENDİSİNİ RTE ZANNETTİ ANLAŞILAN. ZANENTTİ Kİ, İŞARET PARMAĞINI SALLAYINCA HAKİMLER HEMEN İSTEDİĞİ YÖNDE KARA VERMEK İÇİN BİR EVVELKİ KARARLARINI YALAYIP YUTACAKLAR. KAZIN AYAĞININ ÖYLE OLMADIĞINI ÖĞRENDİ. HADDİ AŞMAMAK EN GÜZEL ŞEY, BU BİR . İKİNCİSİ DE, HALK ARASINDA BİR DEYİŞ VARDIR DERLER Kİ, "SİDİK YARIŞINA GİRDİĞİN KİŞİYİ İYİ TANIMALISIN.AKSİ HALDE SİLİNİR GİDERSİN" . BU SÖYLEŞİDE HİKMET VAR. ERDOĞAN DUYMASIN.
Biri bir kişiye yumruk attı diye "şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuluyor."PALAYLA vatandaşlara (birden fazla sayıda) saldırana yurtdışı çıkış yasağı konmadığı için FAS'ta elini kolunu sallayarak geziyor.Adamın şansı AKP'li olup GEZİ eylemcilerine saldırmasımıydı ?Sayın bakanım daha nasıl bir adalet istiyorsunuz.Şükredinki adam size PALA ile saldırıp yurt dışına kaçmamış...
tayyibin finosu bekir kapa çeneni siz bize her gün yumruk atıyorsunuz
yuh be edepsizliğiniz sınır tanımıyor...
Sayın Bekir BOZDAĞ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN HER VATANDAŞI KANUNLAR ÖNÜNDE EŞİTTİR. ÖZLEDİĞİNİZ ŞERİAT DÜZENİNİ KURDUĞUNUZDA YAN BAKANI DİKTATÖR DİYENİ ASARSINIZ.....BU MASKELERİNİZİ ÇIKARIN ARTIK.
dokunulmazlığın olduğu yerde veya ülkeler de adalalet yoktur!
Koca adamsın dediğin lafa bak,seni kim sanısl bakan Yaptı merak ediyorum,işiniz gücünüz sömürü,sömürü olsunda nasıl olursa olsub,DİN,TÜRBAN,PETROL,YETİM HAKKI,ALLAH GÖZÜNÜZÜ TOPRAKLA DOYURUR İNŞALLAH....
bundan sonra hangi bakan olursa olsun vurabilirsiniz beyler gözünün ortasına nede olsa yasayı kendileri çıkarmış hiç bir sucuda yokmuş sitres atmaya bire bir
şeriatın kestiği parmak acımaz hukuk bu hükümet müdahale edemez diyen sizdiniz kendinize gelince aslan kesiliyorsunuz peki binlerce mağdur için tek kelime ettinmi bekir beydaha dur vekillikten düştüklerinde haklarında dosya bulunan birçok vekil ceza alacak o zaman nasıl ağlayacaksınız merak ediyorum
bekir bozdağ hakimleri adam tutuk yumruklatacak adam akp lire hedef gösteriyo kılına zarar gelsin sorumlusu bekiz bozdağ şahsşyetleri başka suçlu aramasınlar hakim savcılar
Hem Hacı Bektaşi VELİ yi anma etkinliklerine katılıyorsun hemde daha kin güdüyorsun.Bektaşi VELİ ne demiş; İNCİNSENDE İNCİTME" .Birazda alttan alın.Küçülmezsin büyürsün.Hakimleri bilşe tehdit ediyor.Bu ülkeyi iyiden iyiye babanizin çiftliği sandınız.
sen kimden yanasın yumruk atarak kin güden şerefsizemi TC BAKANI NAMI
yazdığım yorumlara ne oluyor sayın mynet??? küfür yok, hakaret yok?
İşine gelmeyenleri yayınlamıyorlar ...
kanunları uyum yasaları çerçevesinde çıkaranlardan biride sizdeğilmiydiniz.galiba size o hatırlatılmiş
inçilerimi döküldü yumruk alınca halk hergün yiyor onların yumrunu
Aleviler yaksa haklı anlayan anladı...
BEN ANLAMADIM REYHANLIDANMI BAŞBAĞLARDANMI SÖZEDİYORSUN.
hani siz yargı kararlarını tartışmıyordunuz hemde adalet bakanı olacaksınız size göre tek kural var ya taraf olacaksın ya bertaraf gerisi yalan
Adamda vurmuşken öldürmeliydi. Ayıp etti. kaç gündür mısırla yatıp mısırla kalkıyoruz. Arada bir gündemi değiştirecek soluk aldıracak böyle konulara da ihtiyaç var. Yoksa hergün doğuda hainler polisle çatışıyormuş, durmadan hükümeti tehdit ediyormuş gibi önemsiz konulara yer kalacaktı.
"Kendinize gelince.. " mi??? Birazcık sağduyu ve vicdan sahibi olun. Hangi partiden olursa olsun bu ülkenin seçilmişleri bu ülkeyi temsil eder. CHP'li bir bakana da yumruk atılsa yapılan terbiyesizlikten de ötedir. Bir bakana yumruk atan insan serbest kalıyor. Özgürlük mü istiyorsunuz ??
akp'ye oy vermeyen biri diğer akpliler gibi haliyle bu adamı da sevmez doğal olarak ama bu adam tam zıvanadan çıkmış hiç ne konuştuğunu bilmiyor her sözü tahrik ,tehdit, ortalığı karıştırmaya yönelik
Sen onun bunun ne dediğine bakma.Allahın nr drdiğinr bak.
bekir efendi siz vatandaşa hergün yumruk atıyorsunuz.bir yumrukta siz yiyince çok mu zoruna gitti.ben seni tayibin kangalı gibi görüyorum
.unutmayın HUKUK birgün sizede lazım olacak diye Aylardır konuşuluyor gazetelerde boy boy yazılıyordu.Şimdi NE oldu bugün iktidardasınız hukuku size göre değiştirdiniz yarın düşünce ne yapacaksınız merak ediyoruz.
doğru valla sen bi hakime savcıya hakaret et yada saldır bak bakalım ne oluyor ..yasalar kişi nin makam yada mevkiine göre olmamalı yasalar herkese eşit olmalı eşit ceza olmalı savcı hakim hız yapınca yanlış park yapınca ceza yok ama vatandaşa var..bu ülkede eşitlik yok ki adalet olsun...yasalar önünde herkes eşit değil eşit haklara sahip de değil bir mahkeme tutuklarken diğeri serbest bırakıyor acaba bu mahkemede ki hakimler hangi yasanın neresine bakarak karar veriyor , yorum ma acık yasalarla bu kadar olur yasalar kesin kati olmalı bir zümreye bir topluluğa bir guruba hitap etmemeli..
yani sn.bozdağ da biliyorki onu attığı yumruk için sabaha kadar jopla kutlamışlardır. kutlamamışlarsa da o sn.bozdağın beceriksizliğidir.
adam yumruğu iyi oturtamamış ki Bekir bozdağ hala konuşuyor...Misal o yumruğu böyle yigit v vatansever biri atsaydı bugün belki ancak taburcu olurdu hastaneden :)
ellerine sağlık bu sırtlan tipli mahlukun ne işi var orada anlam veremiyorum dünde cemil çiçek konuşmasında incinsende incitmeyeceksin sözüne vurgu yapıyor atalarınız alevileri yaktı yıktı yavuz sultan selim iti soykırım yaptı 3.köprüye adını verdiniz madem bu söz gibi yaşıyorsunuz hacı bektaşivelinin adını ne hakla pis ağzına alıyorsun bundan sonra yok öyle incinsekte inciteceğiz erzincan başbağlardaki gibi bu bilin artık
halkımız maalesef türkiyede adaletin olmadığına inanıyor, bir kamuoyu araştırması yapılsın ve halka sorulsun hakimlere güvenen kaç kişi var, türkiyede çağa ayak uyduramayan bir tek kuruluş kalmıştır o da adliyede görevli olan hakimler ve savcılardır halkımızın neden şahit olmaktan bile kaçındığı ortadadır
böyle biri için ceza almaya değmezdi...ceza alırsa yazık....
Diğer Haberler