Huawei artık akıllı telefon satamayacak!

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, Çinli akıllı telefon üreticileri Huawei ve ZTE’yi zora sokmaya devam ediyor. Pentagon, Çin’in iki yükselen akıllı telefon üreticisi Huawei ve ZTE’nin bundan böyle satış yapmasını yasakladı.

Huawei artık akıllı telefon satamayacak!

ABD, ZTE’ye daha önce ambargo kararı almıştı hatırlarsanız. Geçtiğimiz haftalarda Huawei’nin de ambargo yiyeceği, bu yüzden Android’i bırakmak zorunda kalacağı kendi işletim sistemiyle akıllı telefon üretimine yola devam edeceği iddia edilmişti. Bu iddialar şimdiye kadar doğru çıkmadı. Hatta Huawei bir açıklama yayınlayarak Android ile yoluna devam edeceğini söyledi. Fakat, Pentagon Huawei ile aynı fikirde değil.

telefon

PENTAGON’DAN ZTE VE HUAWEİ’YE AKILLI TELEFON AMBARGOSU

ABD Ticaret Bakanlığı’nın ardından bu defa Pentagon Çinli akıllı telefon üreticilerine karşı ayaklandı. Pentagon, ABD üslerindeki satış mağazalarında Huawei ve ZTE markalı akıllı telefonların satışını yasakladı. Yani ABD’ye ait olan askeri üslerde bundan böyle Huawei ve ZTE markalı akıllı telefonlar satılamayacak. Yasağın nedenini ise Pentagon Sözcüsü Dave Eastburn açıkladı.

PENTAGON SÖZCÜSÜ EASTBURN: ZTE VE HUAWEİ RİSK OLUŞTURUYOR

Sözcü Dave Eastburn’a göre kararın arkasında potansiyel güvenlik tehditleri var. Eastburn, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamasında "Huawei ve ZTE markalı cihazların kişiler, önemli bilgiler ve görevler için kabul edilemeyecek bir risk oluşturabileceğini belirterek ’Bu nedenle askeri üslerde ilgili markaların ürünlerinin satılması güvenli olmaz." İfadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Biri özgürlük ülkesi mi demişti? :))
size rakip mi çıktı
Bence dogru karar sonuncta çin mali güvenlik yazilimi zyif bence türkiyedede yasaklanmali bir cin mali telefona hic 4.990tl olurmu bence abd uyanmis bizde uyansak iyi olur yani yazilim yetersis adam askeriye ye yasaklamis casus özelligi olabilir
@ferhat_2018_ihkny Yav arkadas Huawei dünya standartlarında hatta daha üst düzeyde saçmalamayin adamlar sadece ekonomik kaygidan yasaklıyor akıllı olun ben avrupadayim Avrupa'da en fazla satılan telefon markası Huawei ve bütün testlerde rakiplerinden çok ilerde çamur atma dedi mi birinci milletiz üretmek yok sadece çamur atin
batıyorsun amerika !!! chennemin dibine !!!!!!!!
Daha beter olun Allah belanızı veriyor
KENDİLERİNE GELİNCE KOMİNST ÜLKE GİBİ KISITLAYICILAR,SÖMÜRMEYE GELİNCE SERBEST PİYASA ÖZGÜRLÜKÇÜ KESİLİYORLAR...
cinin tek yaptigi kopya abd iyi yapmis abd muhendisi fikir bulsun cin para kazansin yok oyle yagma.
Demekki huawei iyi bir telefon. Hemen almak lazım birtane.
Bu çinlilere fazla güvenmeyin ürettikleri telefonların çoğunun sar değeri yuksek.Zaten bu markanın telefonları ucuzda değil.
bizde var böyle diktatör
Diğer Haberler