HABER

''Hükümet dayatmalara duyarlı olmalı"

Bolu (AA)- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "Hükümet Kıbrıs konusunda gelebilecek dayatmalara karşı duyarlı olmalı" dedi.

Anavatan Partisi'nin Bolu Abant'ta düzenlediği kamp çalışmaları tamamlandı. Erkan Mumcu, milletvekilleri ve parti yöneticilerinin katılımıyla kampın yapıldığı Büyük Abant Oteli'nin çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Mumcu, hükümetin Kıbrıs konusunda gelebilecek baskılara karşı duyarlı olmasını istedi.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan KKTC'ye yardım tüzüğünün, doğrudan ticaret tüzüğünden ayrılarak onaylanmasına ve 259 milyon avro olarak planlanan yardımın 129 milyon avroya düşürülmesine tepki gösteren Mumcu, hükümetin "dirayetli bir dış politika" izlemesi gerektiğini söyledi. Mumcu, şunları kaydetti:

"Zaten uzun zamandır, Rumların inisiyatifine verilmiş olarak bu yardım bekliyordu. Bu yeni bir şey değil, burada hükümetin dirayetli bir tutum göstermesini bekliyoruz. Çünkü Kıbrıs sadece AB'nin bir iç meselesi olarak görülebilecek bir mesele değildir. Türkiye açısından, gerçek ait olduğu platform BM'dir. Dolayısıyla gerek doğrudan, gerekse AB üzerinden gelebilecek dayatmalara, oldu bittilere karşı duyarlı ve dikkatli olmak gerekmektedir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön