HABER

"Hükümet kuş gribini gizledi"

CHP, hükümetin kuş gribiyle ilgili ilk vakaları kamuoyundan gizlediğini ve grip insanlarda ilk görüldüğünde, kamuoyunun psikolojik olarak rahatlaması için zatürre denildiğini iddia etti.

CHP Sivas Milletvekili Nurettin Sözen, CHP'li 3 milletvekiliyle birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin, dünyada kuş gribinden ölen insan sayısı bakımından Kamboçya ile 3. sırada bulunduğunu ifade etti.

Sözen, Hükümet'in, kuş gribiyle ilgili ilk vakaları ve bazı gerçekleri kamuoyundan gizlediğini savunarak, buna ilişkin örnekler verdi.

İlk vakanın Balıkesir Kızıksa'dan laboratuvara geldiği tarihin 6 Ocak 2005 olarak duyurulduğunu, ancak gönderildiği tarihin 7 Ocak 2005 olarak belirtildiğini iddia eden Sözen, Kızıksa'da, Sıtkı Bozkurt adlı vatandaşın 2003'te 1700, 2004'te de 1200 ölen hindisinin kamuoyundan gizlendiğini ileri sürdü.

Sözen, Ağrı'da, kuş gribi hastalığının çıkmasından kısa bir süre önce, 2 vatandaşın toplu kanatlı hayvan ölümlerini ihbar ettiğini ifade ederek, Sağlık Bakanlığı'nın kuş gribine yakalanan çocuklara, "kuş gribi yerine zatürre" teşhisinde bulunduğunu ileri sürdü.

Muğla milletvekilleri Ali Arslan da "Çocukların kuş gribinden ölmesinden Hükümet sorumludur. Ölen çocuğun babasını işe alarak bu sorumluluktan kurtulamaz" dedi.

Sözen, bir soru üzerine, "olayı kamuoyundan gizleyen yetkililer ve ihmali bulunanlar" hakkında CHP Grubu olarak suç duyurusunda bulunabileceklerini söyledi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler