HABER

"Hükümeti önlem noktasına getirmek güç oldu"

Ankara (AA) - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki en büyük güçlüğü, bizim Hükümet'i terörle mücadele konusunda etkin önlem alma noktasına getirmek oluşturmuştur" dedi.Baykal, CNN Türk televizyonunda Arena programına katılarak Gazeteci Uğur Dündar'ın gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

The Economist Gazetesi'nin iddiaları, Başbakanlık'ın bu iddialara ilişkin açıklaması ve sınır ötesi operasyonla ilgili soru üzerine Baykal, Washington görüşmesinin pek çok açıdan önem taşıdığını, ancak görüşmenin geniş bir bölümünün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı George Bush arasında baş başa geçtiğine söyledi. Bu durumun toplum üzerinde "oradaki mutabakatı değerlendirme ihtiyacı" doğurduğunu belirten Baykal, görüşmenin olumlu yanlarını kabul ettiklerini ve bunu görüşmenin hemen ardından da dile getirdiklerini hatırlattı.

Ülke sorunlarına ilişkin bakış açılarını her zeminde ortaya koyduklarını ve gereken katkıyı verdiklerini ifade eden Baykal, "Terör konusunda biz, birkaç yıldır, bir milli politika oluşsun diye büyük gayret sergiledik.

O çabaların sonucunda maalesef Meclis'i terör konusunda bir araya getirmeyi başaramadık. Şimdi gelişmeler bambaşka bir noktaya geldi.

Türkiye'nin uluslararası platformda haklılığının ortaya çıkması, Türkiye'nin askeri operasyon yapma noktasına gelmiş olması hep bu duyarlılığın, bu anlayışın sonucudur. Bugün geldiğimiz nokta bilinmelidir ki muhalefetin büyük gayreti, çabası ve talebiyle gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

Türkiye'nin terörle mücadelede geldiği noktaya ulaşmasının pek çok açıdan güç olduğunu savunan Baykal şöyle devam etti:

"Yabancı dünyanın bir noktaya getirilmesi, Türkiye'nin silahlı müdahale hakkının kabul ettirilmesi güç bir iştir. Ama bu güçlüklerin asıl kendisini gösterdiği nokta, bizim Hükümet'i buna ikna etmek noktasıdır. Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki en büyük güçlüğü, bizim Hükümet'i terörle mücadele konusunda etkin önlem alma noktasına getirmek oluşturmuştur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön