HABER

Humus sokaklarında düzinelerce ceset iddiası

Suriye'nin Arap Birliği planına olumlu baktığını açıklamasından kısa süre sonra muhalifler Humus sokaklarına bırakılmış onlarca ceset bulunduğunu duyurdu.

Suriyeli muhalif eylemciler hükümet yanlısı militanların Humus kentinde en az 34 kişiyi kaçırıp öldürdüğünü öne sürüyor.

İngiltere merkezli olarak faaliyet gösteren Suriye İnsan Hakları Gözlem Merkezi görgü tanıklarına dayanarak dün, kentteki bir meydanda cesetler bulunduğunu duyurdu.

Bu iddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. Yabancı basın mensuplarının Suriye'de faaliyet göstermesine izin verilmiyor.

Merkez, ölenlerden çoğunun sivil olduğunu; Esad yanlısı silahlı gruplarca rejim muhaliflerinin yoğun olduğu semtlerden toplanıp kaçırıldıklarını, daha sonra ise cesetlerinin sokaklara bırakıldığını öne sürüyor.

Hükümet güçleri aylardır Humus'u abluka altında tutuyor.

Arap Birliği planına destek

Şam yönetimi, dün Arap Birliği'nin ülkede dokuz aydır süren şiddeti dindirmeye yönelik planına olumlu yanıt verdiklerini açıkladı. Plan yabancı gözlemciler denetiminde tankların kentlerden çekilmesini ve siyasi diyalog süreci başlatılmasını öngörüyordu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, Beşar Esad yönetiminin Kahire merkezli birliğe yanıtını yazılı olarak ilettiğini; yakında bir anlaşma imzalanmasını beklediklerini söyledi.

Arap Birliği de mektubu aldıklarını ve incelediklerini kaydetti.

Arap Birliği, haftalardır gündemdeki plana destek vermeyen Şam yönetimine Pazar gününe dek yeniden mühlet tanımış, aksi halde alınan yaptırım kararlarına yenilerinin ekleneceğini duyurmuştu.

Birlik üyesi 22 ülke, daha önce hükümetin üst düzey 19 temsilcisine seyahat yasağı getirmiş, bu kişilerin banka hesaplarını dondurmuş ve bazı malların Suriye'ye satışını yasaklamıştı.

Türkiye de bu girişimlere benzer yaptırımlarla destek veriyor.

Siyasi reform talebiyle Mart ayında başlayan gösteriler ve bunları bastırmak için düzenlenen operasyonlar sırasında BM tahminlerine göre şimdiye dek dört bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde BM İnsan Hakları Konseyi de Suriye'yi silahlı kuvvetletinin 'bariz ve sistematik' hak ihlalleri dolayısıyla sert dille kınamış, gelişmeleri izlemesi için bir özel raportör görevlendirmişti.

Esad yönetimi ise silahlı çetelere karşı mücadele ettiğini savunuyor.

Geri Dön