Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın için hapis cezası

FETÖ davasında, eski İstanbul Valisi Mutlu 3 yıl 1 ay 15 gün, eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "mülkiye" yapılanmasına yönelik davada mahkeme heyeti, "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’’ suçundan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun 3 yıl 1 ay 15 gün, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, yedinci duruşmada kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’’ suçundan eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun 3 yıl 1 ay 15 gün, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Mutlu’nun cezaevinde kaldığı süreyi göz önüne alarak, hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyesine karar veren mahkeme, Çapkın'ın adli kontrol tedbiri kararını kaldırdı.

Mahkeme heyeti, eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç ve eski Mülkiye Başmüfettişi Yılmaz Kurt’un tüm suçlardan beraatlerine karar verdi.

Eski Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır’ın örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’’ suçundan 5 yıl hapis cezasına ve tutukluluğun devamına hükmederek, Eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan’ında aynı suçtan 4 yıl 2 ay hapsine karar verdi.

Mahkeme, Kalkan’ın tutuklu bulunduğu süreyi göz önüne alarak, tahliyesini kararlaştırarak, hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu.

Eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı ve eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır’ın ’"silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapsine karar veren mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Mahkeme, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ın ’"silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Tüm sanıklar hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' ve “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Kanunu'na muhalefet" suçundan ayrı ayrı beraatlerini karar verildi.

Üye hakim, karara, sanıklar Hüseyin Avni Mutlu, Hüseyin Çapkın ve Necmettin Kalkan’ın tüm suçlardan beraat etmesi yönünde muhalefet şerhi koydu.

Kararın okunmasının ardından sanıklardan Yılmaz Kurt’un ağladığı gözlenirken, tutuksuz sanıklar birbirlerine sarıldı.

ÇAPKIN: ADALETE HEP İNANDIK

Mahkeme başkanı, kararı okumadan önce ‘’Duruşma salonunu tahsis eden her türlü yardımda bulunan Adalet Bakanlığı’na tüm bakanlık teşkilatımıza, Hakimler Savcılar Kurulu’na teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda bu zor yargılamayı devlet terbiyesine yaraşır şekilde götürmemiz konusunda yardımcı olduğunuz için size de teşekkür ediyoruz." dedi.

Duruşma çıkışında açıklama yapan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ''Türk adaletine hep inandık, güvendik. Tahliye olduk, küçük bir takıntımız var ama tahliye olduk tabii. O da inşallah bir üst mahkemeler var. Adalet sistemimize inandık çok şükür. Tahliye olduk, sevinçliyiz. Bizden vatan haini çıkmaz.'' dedi.

CAPKINN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 43 yorum
MAHKEME ŞÖYLE DİYOR.BU ADAMLAR SUÇSUZ.ANCAK REİZDEN KORKTUĞUMUZ İÇİN 2,3 YIL CEZA VERDİK.YA ARKADAŞ ÖRGÜT ÜYESİ İSE EN AZ 6 YIL ALMASI GEREKİYOR.DEMEKKİ HEPSİ YALAN.AMAÇ REİZ ADINA 17 ARALIK HIRSIZLIK SORUŞTURMASININ İNTİKAMINI ALMAK.
@lambadda KESİNLİKLE DOĞRU TESPİT...
bu işte bir iş var
az almışlar yani fetöcülükleri azmış herhalde
rabbim yardımcıları olsun..
bu kadarmı sadece.Hiç yargılamasaydınız...
Feto dan içeri giren en az 7.5 yıl alıyor egerki bu eskı valı ve emniyet müdürü gercekten suçlu ise bu feto işinden alınmış en az ceza olarak tarihe geçicektir
onları oraya atayan yetki görev ve sorumluluk veren üst makam.
Şehitlerimizin kemikleri sizliyor vatana ihanetin cezasi 2 3 yil mi bu kadar basit olamaz
teröristlere karşı mücadele eden . gezideki halk selam olsun size
bu cezalarda kriter ne anlayan beri gelsin. beri suçtan yargılanıp ömür boyu ceza alanlar var. bir gün ceza alanların maaşlarına malına mülküne el konuldu. bunların maaşlarınada mallarına mülklerine konuldumu yoksa sadece göz mü boyanıyor.
Memlekette bi akpliler fetöcü değil zaten geri kalan herkez fetöcü
elemanlara 20-30 yıl, elebaşlarına 2-3 yıl.
aynı suçu işleyen bilerek isteywrek akp içinde hiç kimse yok yani
bu kadar büyük makamdakiler bu kadar az ceza almaları ilginç tskda boyacı sivil memur sösleşmeli erler bile bunlardan kat kat ceza aldılar
Adamların iddianemsi vatan hainliği cezası 2 yıl sonra tahliye. Kesinlikle bu bir tyatro ben başka bir şey demem. Bu adamlar fetöcüyse bu ceza ne ? Değilse neden bu kadar yaygara kopartıldı? Yazık 249 şehide çok yazık. Ben artık birşey diyemeyeceğim. Yazık bu ülkeye.....
ekmek çalana on beşyıl teroriste 2.3 yıl adaletinizi yiyim. ..
üye olmamakla beraber örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek cümlesi aklıma ne istediniz de vermedik sözünü getirdi nedense
yani geziciler aslında terörle mücadele ediyormuş
Hüseyin Çapkın vatansever ve milliyetçi biridir.Belki bazı iltimaslar yapmıştır ama bugün hükümette olanların fetöye verdikleri onlar için yaptıkları yanında devede bir kıl bile değildir.
@enteresan_adam tanırmısın kendısını mıllıyetcılık ulkuculukse benden alası yoktu ama fetocu hayınlerın emır erı gıbı davranıp bızlerı per perısan ettıler sımdı bu adama mıllııyetcı denılmesı cok ama cok yakınen bızzatı magdur edılen bırı olarak kanıma dokunuyor rabbım fetonunde fetoya hızmet edenlerıde kahreylesın.
suçsuzsa böyle ceza ne suçluysa neden bu ceza insanların haysiyetleri ile oynamak bu kadar kolaymı delil varsa bas cezayı yoksa berat vermek gerek
Cok azz
vicdanı hür vatandaş soruyorum devletin en üst kademesine neden dokunulmuyor?
Mahkemelerin işi çok zor umarım doğru bir karardır
Asker polis öğretmen vatandaş mühebbetle yargılansın bunlar 2 yıl hassss. .... ordan..
garibanlara müebbet dayısı amcası vekil olana bürokrat olana vali kaymakam olana 1 2 sene sevsinler sizin mücadelenizi alırsınız oyu siz
Birisi gizli kamera şakası mı yapiyor yaa,bu ne rezalet boyle,büyük bir oyun oynanıyor.
göstermelik bir ceza . 1 hafta kapalı cezaevinde 1 haftada açık ceza evinde yatıp çıkacaklar . 2 yıl boyunca da haftada bir gün emniyete imza atacaklar.
BİR VALİLİNİN BİR EMNİYET MÜDÜRÜNÜN VE BİRDE 15 MİLYONLUK KOSKOCA BİR ŞEHİRSE YÖNETTİĞİ ŞEHİR NELER NELER YAPTIĞINI HAYEL EDİLEMEZ TAVUK ÇALSALAR ONDAN FAZLA CEZA ALIRLARDI.
Yalan. Yalan. hersey Yalan
Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın'ın masum oldukları daha ağır basıyor.
Dinci akımlar ülkenin yönetimini ele geçirdiler allahın peygamberin adını kullanarak yapmadıklaı pislk,ihanet,zülum,haram,hile ,ahlaksızlık kalmadı,yediler içtiler geviş getirdiler,şimdi sıra birbirlerini yemeye geldi,tepişiyorlar, beter olunvatan hainleri,allah cümlenizin belasını versin kul hakkı azabınız olsun,allah zulme uğrayanların yanındadır,bu ahlar kendilerinden çıkmasada yakınlarından canlarından çıkacak.
BUNLAR GOSTER MELIK
Gezide yasalar sahip çıkıp piyon değil devlet adamı gibi yetki kullansanız, bugün yargısı infazla 3-5 yıl yatmazdınız, hukuk en değerli varlık, hukuktanımazlık en lanet eylemdir
fetöcünün kralı en başta...!
Aynı suç için farklı insanların farklı ceza almalarını anlayamadım.Nasıl bir sistem bu.
kendı halınde vatanı mılletı ıcın gorev yaptıgı halde fetocu serefsızlerın kumpaslarına mulkı amır olarak hak var allah var demeden bastın ızmayı magdur ettın bızlerı ben fetı sekının lıse arkadasıyım vatan mıllet bızde candan azızdır huseyın efendı dıyarbakır valılıgın donemınde devletın degıl fetocu orgutun emır erı gıbıydın o zaman sukredıyordun sımdıde edıyormusun sen sukretme af dıle allahtan cunku o kadar kul hakkı varkı uzerınızde ve ben halen senden ve senın gıbılerden kaynaklı magdurıyetımı gıderıp hak adalet beklentısı ıcındeyım devletımden.ve sunuda belırteyımkı ceza gercekten cokaz
Vurun askere. Sivile geldi mi 2 yıl.
bu işte bi koku var ama zamanla çıkar nasıl olsa????
hep üç kağıt hep üç kağıt bıktık artık sizden be ya.ne zaman adaletli olacaksınız.Bırakın artık oyunları
Alma mazlumun ahını çıkar ah Estee ah Estee
Diğer Haberler