HABER

Hüseyin Aygün, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın istifasını istedi

Hüseyin Aygün, Mersin Üniversitesi'nde okuyan bazı öğrencilerle birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

ANKARA (ANKA)- CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, 9 aydır hastanede olan Berkin Elvan için Ok Meydanı'nda bekleyenlere polisin saldırdığını belirterek, "Herkesin üzülmesi gereken bir olay karşısında polisi hastaneye göndermek hastanenin önünde gece yatan çocuklara polis şiddeti uygulamak ancak Efkan Ala gibi bir adama yakışır. 13 yaşındaki çocuğa yapılan bu faşist muamele için derhal istifa etmesi lazım" dedi.

Öğrencilerin bir aydır okullarına, okulun kampüslerine giremediğini belirten Aygün,"Sebebi birkaç ay evvel yapılan yönetim değişikliği. Haklarında soruşturma açıldığı takdirde öğrencilerin okullara da alınmayacağı yönünde bir düzenleme yapıldı. Bu nedenle bu uygulama Mersin Üniversitesinde denendi ve 10 Şubat'tan bu yana arkadaşlar okullara gidemiyor" dedi.

Berkin Elvan'ındurumuna değinen Aygün, "270 gün evvel, 9 ay evvel polisin gaz kapsülüyle vurulan Berkin son birkaç gündür 15 kiloya kadar düştü. Sağlığı ciddi şekilde kötüleşti. Çok sayıda insan birkaç gündür yoğun yağan yağmura rağmen hastanenin önünde Ok Meydanı'nda nöbet tutuyor. Bu sabah polis onlara saldırdı. Bu bence görülmemiş bir şeydir. Herkesin üzülmesi gereken bir olay karşısında polisi hastaneye göndermek hastanenin önünde gece yatan çocuklara polis şiddeti uygulamak ancak Efkan Ala gibi bir adama yakışır. Tapelerden dolayı hiç utanç duymuyor ama 13 yaşındaki çocuğa yapılan bu faşist muamele için derhal istifa etmesi lazım. Buradan Efkan Ala'yı kınamak istedim" diye konuştu.

Öğrenciler yaptıkları yazılı açıklamada da, "2013-2014 eğitim öğretim yılı içerisinde üniversite yönetiminin ihmalkarlığı yüzünden KYK kız yurdunda iki kadın arkadaşımız yaşamını yitirdi" dedi.

Basın toplantısında konuşan öğrenciler, okulun önünde "kapı-önü" üniversitesi kurduklarını ve orada derslere devam ettiklerini ifade etti.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön