HABER

Husiler: ‘Eski Cumhurbaşkanı Salih Öldü’

Husiler: ‘Eski Cumhurbaşkanı Salih Öldü’

Ülkeyi 30 seneden daha fazla bir süre idare eden Salih’in ölümü, Husi milislere ait Masirah televizyonundan “hainlerin lideri” öldü şeklinde duyuruldu. Yemen’in uluslararası alanda tanınan resmi hükümetinin bir üst düzey yetkilisi de Associated Press (AP) haber ajansına, Salih’in ölümünü ve Salih’in cansız bedenini tekbirlerle taşıyan bir grubun görüntülerini doğruladı.

Yemen'deki Husi milisleri, eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in öldüğünü öne sürdü. Bu iddiayı kanıtlamak üzere Salih'in cansız bedenin tekbir getirerek taşıyanları gösteren bir videoyu yayınladı. Ülkeyi 30 seneden daha fazla bir süre idare eden Salih'in ölümü, Husi milislere ait Masirah televizyonundan "hainlerin lideri” öldü şeklinde duyuruldu.

Husiler, Salih'in Suudi Arabistan'a kaçmaya çalışırken sınır yakınlarında öldürüldüğünü söyledi.

Yemen'in uluslararası alanda tanınan resmi hükümetinin bir üst düzey yetkilisi de Associated Press (AP) haber ajansına, Salih'in ölümünü ve Salih'in cansız bedenini tekbirlerle taşıyan bir grubun görüntülerini doğruladı.

Salih, 2011 yılındaki Arap ayaklanması sonrasında 30 yıldır yönettiği Yemen'de cumhurbaşkanlığı koltuğunu terk etmek zorunda kalmıştı.

Salih, istifası sonrasında Yemen'de kaldı ve sahne arkasında yine ülkenin gidişatına yön vermeye çalıştı.

2014 yılında daha önce savaştığı Husiler'le işbirliği de yaptı.

Ancak bu koalisyon geçen hafta çöktü ve Husiler'le Salih'in birlikleri arasında ağır çatışmalar yaşandı.

Suudi Arabistan liderliğindeki uluslararası koalisyon da, Yemen'in başkenti Sana'yı Pazar gecesinden Pazartesi sabahına bombardımana tuttu. Hava saldırısında Husiler hedef alındı.

Geri Dön