İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iddialarına Hayri Baraçlı'dan açıklama

Bir süre önce İBB Genel Sekterliği görevinden istifa eden Hayri Baraçlı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Şirketlerle ilgili şu anda anlaşılmaz bir direnç yaşanıyor. 'Biz istifa ettik' diyen genel sekreter ve yardımcıları 10 kişi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli iştiraklerinin yönetim kurulu başkanı. Bu nasıl istifa? Bu millet bizden hesap soracak." sözleri üzerine açıklama yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun iddialarına Hayri Baraçlı'dan açıklama

Baraçlı istifa ettikten sonra İBB iştiraklerindeki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin kendiliğinden sona erdiğini belirterek, tekraren istifa etmesinin hukuken anlamsız olduğunu söyledi.

'HAK EDİLMEYEN BİR ÜCRET ALINMASI KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR'

Hayri Baraçlı'nın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İBB Genel Sekreterliği görevinden istifa ettikten ve İBB ile ilişiğim kesildikten sonra Öğretim Üyeliği görevime geri döndüm. Bu ayrılış sonrası ilgili yönetmelik gereği iştiraklerdeki temsilci üye sıfatım kendiliğinden düşmüş ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim kendiliğinden sona ermiştir. Bu nedenle fiilen sona ermiş bir görevden tekraren istifa etmem hukuken anlamsızdır. Ayrıca emekliye ayrılan Muzaffer Hacımustafaoğlu ve Mevlüt Bulut ise istifa sonrası emekliye ayrıldıkları için ilgili madde gereğince otomatikman iştiraklerdeki görevleri de sona ermiştir. Yine istifa eden diğer Genel Sekreter Yardımcıları, Süleyman Karalı, Nihat Macit, Çağatay Kalkancı, Eyyüp Karahan, Adil Karaismailoğlu ile 1. Hukuk Müşaviri Ali Karaaslan ise Yönetim Kurulu Başkanı oldukları İştirak Şirketi'nin Genel Kurulu'nun toplanması için gerekli çalışmaları yapmışlardır. İBB İştiraklerinde Genel Kurulların toplanması için çalışmalar yapılmış ve geçtiğimiz hafta Cuma günü itibariyle çağrılar tamamlanmıştır. Böylece görevi bırakmadığı iddia edilen arkadaşlar da Yönetim Kurulu Başkanı olarak Genel Kurulu toplamak için gerekli işlemleri takip etmişlerdir. İşlemlerin tamamlandığı Cuma günü itibariyle ise iştiraklerdeki görevlerinden yine kendi istekleri ile istifa etmişlerdir. Resmi durum bu iken "istifa etmiyorlar" diye çeşitli vesilelerle açıklamalarda bulunulmasının en masum yaklaşımla bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inanmak istiyorum. Diğer "6 aydır hak edilmeyen maaş alma" iddiası da en hafif tabirle yanlış ve hangi hesaba göre yapıldığı belirsizdir. Bu nedenle hak edilmeyen bir ücret alınması kesinlikle söz konusu değildir. Eksik bilgiye dayalı açıklamalar ve haberler kamuoyunu yanıltabilir. İstifa ederken de belirttiğimiz gibi İBB Yönetimi ile her alanda tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu tekrar hatırlatıyor, kamuoyunun doğru bilgi edinmesi için bu açıklamayı paylaşma zorunluluğu hissediyorum."

Kaynak: DHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
adamlar ibb yi samanlık misalı 25 yıl sömürmüşler yemiş yemiş de yemişler ee şimdi anlaşıldı bakanlar başkanlar bahçeliler tahçeliler neden istanbulda istanbulda diyolarmış
ne anladinda bu haberden karalamaya devam ediyorsun, Ekremin taktiği bu çamur at avanaklar inansın. Yok musakka, yok istifa, yok soru verdiler, inan bu söylediklerini Ekrem kendisi yaptiriyordur, sadece hedef şaşırtıyor.
Koltukları terk etmek zorlarına gidiyor anlaşılan.
çok konuşma o şirketlerden de istifa et,hiç değilse biraz adamlığınız üstünüzde kalsın,asalaklar
Bir çoğunuz 10 ayrı IBB iştirakinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyorsunuz..Her bir şirketten ne kadar ücret alıyordunuz ?
he canım he canım bekliyoruz hır zahmet o.hukuken anlamsız olan işi de yap canım benim hadi kış kış
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler