HABER

İmamoğlu’ndan Nagehan Alçı'ya: Tevfik Göksu'dan mesaj alıp bana soru sormayın, siz sorun

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, canlı yayında soruları yanıtladı. İmamoğlu, koronavirüs salgınıyla ilgili "Bugün itibarıyla 48 çalışanımızı kaybettik. Bu gösteriyor ki alınan tedbirler yetmiyor. Tam kapanma kararı alınmalı" dedi. Öte yandan İmamoğlu, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'dan gelen mesajı okumak isteyen Nagehan Alçı'ya tepki gösterdi. İmamoğlu, "Tevfik Göksu’dan mesaj alıp bana soru sormayın, siz sorun" dedi. İmamoğlu, "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusunu da yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV'de Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu 'Nedir Ne Değildir?' programında gazeteciler İsmail Saymaz, Nihal Bengisu Karaca ve Nagehan Alçı'nın sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV'de Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu 'Nedir Ne Değildir?' programında gazeteciler İsmail Saymaz, Nihal Bengisu Karaca ve Nagehan Alçı'nın sorularını yanıtladı.

"TAM KAPANMA KARARI ALINMALI"

İmamoğlu, pandemi sürecine ilişkin "Bugün itibarıyla 48 çalışanımızı kaybettik. Bu gösteriyor ki alınan tedbirler yetmiyor. Şunu söylemeliyim ki tam kapanmaya ihtiyacımız var. Bilim kurulumuz da 4 hafta tam kapanmaya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Bu açıdan bayramı da içerisine alacak şekilde tam kapanmaya ihtiyacımız var. Ayrıca aşı tereddütü duyuyorum sahada. Bu çok yanlış. Tabi yeterlidir yetersizdir bu ayrı bir tartışma. Bu yetkililerin işi. Ama sırası gelenleri aşı olmaya davet ediyorum. Biz tabi Türkiye'nin sayılarıyla ilgili bir yorum yapamayız. Vaka sayısının yüzde 40'ı İstanbul'da demek çok inandırıcı gelmiyor bana. Biraz daha aşağı olabilir. Şöyle ki 84 milyon nüfusun 16 milyonu İstanbul'da yaşıyor. Ama İstanbul koronavirüsü yoğun bir şekilde yaşıyor. 2 gün önce bulaşıcı hastalıktan ölenlerin sayısı 200'ü aştı. Bugün sanıyorum 160'ı aşacak. Şu anda vefat sayılarının yarısı İstanbul görünüyor" açıklamasını yaptı.

İSTANBUL’UN BORÇ YÜKÜ ARTTI MI?

İsmail Saymaz'ın Tevfik Göksu ile yaptığı röportajdan bahsederek "Aktarmak isterim Tevfik Göksu, 'Biz devrettiğimizde İBB'nin 21 milyar borcu, 5.2 milyar günü geçmiş borcu vardı. Şu an borcu 31 milyar, günü geçmiş borcu 6 milyar, diyor. Doğru mu bu rakamlar?" sorusuna İmamoğlu şu yanıtı verdi:

"Sizce Tevfik Bey söylüyorsa doğru mudur? Tevfik beylerin o kadar üzücü yorumları var ki. 128 milyar çıkınca kendileri 121 milyar diye bir kampanya başlattılar. İBB 121 milyar borçlandı kampanyasını başlatan birinin doğru söylemesi mümkün mü?

İstanbul'un bütçesinin kamuoyuna bu kadar şeffaf anlatıldığı bir dönem yok. 6 ayda bir kamuoyuna anlatıyorum. 22 ay olacak ve dördüncü sunumumu yapacağım. İBB Meclisi'nde Tevfik beyin ifadesi ise doğru değil. Biz geldiğimizde İBB'nin 29 milyar lira borcu vardı.

21 ayda biz geldiğimizden beri 4.2 milyar lira iç, 9.2 milyar lira da dış kredi kullanıldı. Biz belediyeyi 6 milyon lirayla devraldık. İlk gidilen yer de kamu bankasıydı. 21 ayda İBB 9 milyar lira dış borç ödedi. Aldığımız kredi kadar da borç ödedik.

Pandemi kaybı olarak tam 2 buçuk milyar liramız gitti. Bu dönemde bütün otobüslerimiz personelimiz çalıştı.

İBB'yi devraldığımızda 2 milyar euro dış kredi borcu vardı. Euro 10 lirayı aştı. Bu borcun 12 milyar liradan fazlası döviz kur farkından geliyor. Bizim finansal tüm rakamlarımız bütünüyle şeffaf. İlk defa İstanbullular kendi parasının nereye harcandığını biliyor."

"MESAJLA SORU ALIP BANA SORU SORMAYIN"

Canlı yayında İmamoğlu ile Nagehan Alçı arasında gerginlik yaşandı. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'dan gelen mesajı okumak isteyen Alçı'ya İmamoğlu tepki gösterdi.

İmamoğlu, "Tevfik beyden mesajla soru alıp bana soracaksanız, bu yayın bitmez. Siz sorun, Tevfik bey benim muhatabım değil. Tevfik beye Allah yardım etsin, Nagehan hanım. Üzülüyorum ona. Dua ediyorum ona, sahurda dua ediyorum, iftarda dua ediyorum. Keşke Esenler'de belediye başkanlığı yapabilse. Zavallı ne diyeceğini şaşırmış, ne söyleyeceğini, ne anlatacağını şaşırmış." dedi.

"İKİ YILDIR BENDEN KAVGA İSTİYORSUNUZ AMA ETMİYORUM"

Nagehan Alçı'nın "Diyelim ki Merkezi İdare Topçu Kışlasını inşa etmeye karar verdi. Ne yapacaksınız? Karşı çıkacak mısınız? Direniş başlatacak mısınız?" sorusuna tepki gösteren İmamoğlu, "İki yıldır benden kavga istiyorsunuz, ben etmiyorum. Ben işimi kavga etmeden yönetiyorum. Benim kavgayla işim yok." dedi.

Alçı, "Sayın başkan biz mi istiyoruz, sadece soruyoruz" dedi. İmamoğlu ise, "Bu işi önce kamuoyuyla paylaşıyoruz, siz bizim üslubumuzu hala çözemediniz mi? 2,5 senedir ben buradayım. Kamuoyuyla paylaşıyorum. İtirazlarımı yapıyorum. Önce kendim gidip dilekçe veriyorum. En önce gidip kendim dava açıyorum" ifadesini kullandı.

"MESAJLARINIZA BAKARAK SORU SORMAYLA OLMAZ"

Öte yandan Nagehan Alçı'nın "Siz dersimi çalıştım diyorsunuz hakikaten çok hazırlıklı gelmişsiniz, yalnız meslektaşlarım adına da söyleyeyim biz de dersimizi çalıştık" ifadelerine yanıt veren İmamoğlu "Pek öyle görünmüyor, mesajlarınıza bakarak soru sormayla olmaz." dedi.

Nagehan Alçı da İmamoğlu'na "Sayın başkan lütfen ben size karşı her zaman nezaketimi ve saygımı korudum. Bizim çalıştığımız dersi ifade etmemize izin vermezseniz o zaman Türkiye'de ifade özgürlüğünün daraldığından şikayet etmeyelim" yanıtını verdi.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI

İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Biz göreve geldiğimizde kazmayı vuracağız deniliyordu. Hala o şekilde duruyor. Ben şunu anlatacağım. Bu bir devlet projesi değil, bir seçim projesi. Devlet projesi olsa süreç farklı olurdu. Sayın Ahmet Davuoğlu bile iyi bir fizibilite ve etki analizi yapılmadığını söylüyor. Ekolojik olumsuzluklarına değiniyor. O dönem nüfus hareketliği konusunda da net bir rapor yoktu diyor. Genelkurmaya sordunuz mu diye soruyor. Ama aramamışlar bile. Kanal İstanbul yapılırsa 8 milyon vatandaşın güvenliği ne olacak diye sordum diyor. Tek bir yanıt alamadım diyor. Bu ülkenin 3 yıl boyunca başbakanlığını yapmış bir insan bunu söylüyor.

Sayın Ali Babacan da ÇED raporu dahil kritik raporların tümünün siyaseten hazırlandığını biliyorum diyor. Dün akşam da Sayın Cemal Saydam ifade etti. Marmara ölecek diyor. Beton Kanal işini rafa kaldırın demiyor unutun diyor. Benim gibi bilim insanlarını niye davet etmediniz diyor.

İstanbul'u yöneten bir Büyükşehir Belediyesi Başkanı var. Bir kez davet ettiniz mi, muhalif düşünen bilim insanlarını bir araya getirdiniz mi, bunların sorulması gerek.

Öte yandan kanal üzerinde yapılacak köprülere geçiş garantisi verilecek mi? Bunlar önemli sorular.

Sazlıdere Barajını yok ediyorsunuz. İstanbul'un suyunun yüzde 10'nu. 350 milyon metrekarelik bir alanı imara açmaktan bahsediyoruz. Ben aynen şunu diyorum. Bir kişi her şeye karar veremez. Çağırın bizleri konuşalım. Biz buraya şehri koyacağız diyorlar. Buralar hep tarım alanı. Bu, İstanbul'un şehircilik adına katliamıdır. Yaşanacak bir kentimiz kalmaz. Fatih Sultan Mehmet'in emanetine ihanet etmiş olursunuz. Şehircilik Bakanı çıkıp diyor ki, biz lojistik alanlarını ticaret alanlarını iptal ettik konuta çevirdik diyor. Kime sordunuz. Hak hukuk var itirazlar var. Yüzbinlerce insan açıklanan planlara itiraz etti. Yüz binlerce insan bu işin olmasını istemiyor. Toplumun büyük bir çoğunluğu istemiyor bunu.

Bu proje Türkiye'nin hazinesini ipotek altına alacak bire proje.

Biz o bölgede satın alınan arazileri tarım olanı olarak almaya hazırız. O bölgede büyük bir arsa rantı söz konusu oldu."

"CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAK MISINIZ?" SORUSUNA YANIT

Programın sonunda Mehmet Akif Ersoy tarafından "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusuna İmamoğlu şu yanıtı verdi:

"Ben İBB ilçe başkanıydım, adayım demedim, önerildim. İlçe Belediye Başkanıydım adayım demedim. Hatta ön seçim istedim. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için benden bir şey duydunuz mu? Benim sayın Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu ve ittifakımızın Genel Başkanı sayın Meral Akşener uygun görmüşler doğru aday demişler. Aday yaptılar. Onun için ben aday değilim, ben hiç aday olmadım ki. Hiçbir şeye aday olmadım. Benim derdim bu kadim kent. En başarılı en demokrat belediye başkanı olmak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler