İBB Meclisi'nde 'Cemevi' kararı! AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

İBB Meclis toplantısında, cemevlerine bazı hizmetlerin ücretsiz verilmesi oy birliğiyle kabul edilirken, CHP ve İYİ Parti'nin cemevlerine ibadethane statüsü verilmesini içeren önergesi reddedildi.

İBB Meclisi'nde 'Cemevi' kararı! AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

İBB Meclisi ocak ayı ikinci oturumu, Saraçhane'deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis toplantısında geçen pazartesi günü CHP ve İYİ Parti'nin, teklifi ile komisyona sevk edilen cemevlerinin temizlik ve benzeri hizmetlerinin İBB tarafından karşılanması ve cemevlerine ibadethane statüsü tanınması konusu ele alındı.

Hukuk-Sosyal Hizmetler-Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon-Halkla İlişkiler Komisyonlarından gelen raporda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul'da bulunan cemevlerinin talep etmesi halinde temizlik ve benzeri hizmetlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz karşılanması komisyonlarımızca uygun görüldü. Teklifte belirtilen cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi hususu belediye meclisinin görev ve yetki alanında olmadığından bu hususta karar verilmesine yer olmadığı kanaatine varılmıştır."

İBADETHANE ÖNERGESİ REDDEDİLDİ

CHP ve İYİ Parti komisyon kararına karşı önerge vererek, cemevlerinin ibadethane statüsüne alınmasını talep etti.

AK Parti adına konuşan Meclis Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve MHP Grup Sözcüsü Volkan Yılmaz, komisyon kararını savunarak "ibadethane statüsü"nün TBMM'nin görev ve yetki alanında olduğunu belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ve İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, AİHM, Danıştay ve Yargıtay'ın cemevleriyle ilgili kararlarını hatırlatarak, İBB'nin bu konuda öncü adımı atarak cemevlerinin ibadethane statüsünde kabul edilmesini istedi.

Yapılan tartışmalar sonrası geçilen oylamada CHP ve İYİ Parti'nin önergesi oy çokluğu ile reddedildi.

Madde komisyondan geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
İyi yapmışlar. Müslümanın ibadethanesi bellidir. Başka bir dine mensuplarsa da söylesinler ona göre iş yapsınlar
Chp'nin bu önergeyi getirmesinin tek nedeni var oda partinin çizgisinin sağa yatması ve fetö ile yakınlaşma söylentilerinin parti tabanında tepkilere neden olmasından dolayı ve bu tepkilerin özellikle Alevi kardeşlerimizden gelmesi nedeniyle bu ayak oyunlarına gidiliyor.Chp yıllardır elindeki belediyelerde bu güne kadar bunu niye getirmedi???
Askere alırken, vergi toplarken sen şusun-busun demeyeceksin. Ibadet söz konusu olunca ayrımcılık yapacaksın!
cemevi diye bir ibadethane yoktuk tek bir ibadethane vardır oda Allah'ın evi olan camilerimizdir.
Allahın evi camiler değil insanların kalpleridir. Bunu anladığınız gün insan olacaksınız.
Cem evinin ibadethane olup olmadığına sen mi karar vereceksin! Bu hak ve yetkiyi size kim verdi!
Kuranda cami diye bir ibadethane var mı?
camiler bugünkü halini emeviler döneminde almistır.minareli ve biraz şatafatlı hale getirilmiştir.aslında ibadetler mescid tarzı yerlerde yapılırdı.
@kenan_inac_1986 yeryüzü müslümana mescit kılınmıştır buradaki amaç devletin kaynaklarından yararlanmak oysaki devlet mescit olarak camiiler inşa etmiş yetmiyormu her yer camii zaten gidin camide ibadet edin engel olanmı var tabiki derdiniz ibadet etmekse öyle sazlı sözlü çalgılı olmaz o işler camiide oda ayrı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler