İBB Meclisi'nde Ekrem İmamoğlu ile Tevfik Göksu arasında borçlanma tartışması!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyenin 1 milyar 300 milyon liraya yakın sadece faiz borç ödemesi olduğunu belirterek, "Tekrar izah ettim. Ne yazık ki, İstanbul'un bütçe meselesi çok ciddidir. Tekrar altını çiziyorum. 2 milyar 225 milyon lira bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyacının çok çok altındadır." dedi.

İmamoğlu, Saraçhane'deki binada gerçekleşen İBB Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 2 milyar 225 milyon liralık borçlanma yetkisi istenmesine rağmen daha düşük bir rakam için onay verildiğini belirterek durumu eleştirdi.

Bunun üzerine AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri arasında geçmişe ilişkin hatırlatmalarda bulunularak "borç verme yetkisi" tartışması yaşandı. Bunun üzerine İmamoğlu, İBB'nin borç yükünün fazla olduğunu, 2019 yılında 1 milyar 300 milyona liraya yakın bir miktarın borçların faizine gideceğini anlattı.

"İstanbul'un bütçe meselesi çok ciddidir" diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Bütçe açıklarının nasıl oluştuğunu pazartesi günü 40 dakika boyunca anlattım. Tekrar izah ettim. Şunu da söyleyeyim, bu ve bunun gibi bilgilendirmeleri de konu geldiğinde anlatacağım. Mali düzendeki şeffaflığı en üst düzeye taşıyacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Dolayısıyla yaratılan en büyük handikap da şudur. Neredeyse 1 milyar 700 milyona yakın paranın tamamı ödemeleri harcanmış. Bu parayı seçildiğimiz andan itibaren biz yönetmeliydik. Doğalı buydu."

İmamoğlu, tespit ettikleri mali açığın çok yüksek ve buna karşılık istedikleri talebin ise çok düşük olduğunu ifade ederek, "Tekrar altını çiziyorum. 2 milyar 225 milyon lira bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyacının çok çok altındadır. Ama bu talebimizi yineliyorum. 2 milyar 225 milyon meclisin yetkisindedir. Meclisin yetkisi bu kadardır. Maksimum değeri istiyoruz meclisten. Yettiği kadarı değil. 1 milyar 525 milyon demek istediğimizden çok daha düşük bir rakamdan idareye yetki verilmesi anlamına gelmektedir." ifadelerini kullandı.

AK Parti İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise 10 yıldır görev yaptığı mecliste daha önce yaşanan borçlanma tartışmalarının tanığı olduğunu, CHP'nin borçlanma yetkisi isteme konusunda hem İBB'de hem de ilçe belediyelerinde nasıl tavır takındığını çok iyi bildiğini söyledi.

Göksu, sözlerini şöyle tamamladı:

"MANİPÜLASYON YAPMAK ÇOK DOĞRU DEĞİLDİR"

" 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 30 milyar lira borcu var' deniliyor. İnsaf. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 30 milyar borcu yok. Üstelik o bahsettiğiniz borç, 2036 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ödemesi gereken borçtur. 2036 yılına kadar İBB'nin gelirleri ne kadar? İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şu ana kadar güne geçmiş 5 milyar 800 milyon lira borcu var. Sadece KİPTAŞ'a kalan konutların bedeli bu kadar. İnsaflı olmak lazım. 'Yüklü borç' diye tarif ettiğiniz o borçları İBB'nin karşılayacak çok daha fazla kaynağı, imkanları ve gücü var. 'İBB'nin 30 milyar, 28 milyar borcu var' diyerek manipülasyon yapmak çok doğru değildir."


Okuyucu Yorumları 128 yorum
yok arkadaş bu adamla olmayacak anlaşıldı
Tam Laf Canbazı.. Vadesi 2036' ya kadar olan Borcu;Sanki Yarın Sabah Ödenecekmiş gibi anlatıyor. 2036' ya Kadar İBB 'nin Kasasına Girecek olan Trilyondan Hiç Bahsetmiyor
Helal sana Ekrem başkan.. Bunlar hep gizi kapılar arkasında konuşuluyordu artık halkın gerçekleri görme vakti geldi geçiyorda.. Yapılan israfların lüzumsuzca harcanan paraların borçlanmanın neler olduğunu bu millet gördü..
@deadpolll_2019 evet tevfik göksu denen konu mankeni ile olmayacak!!!
@palermo544 acaba borcları ekrem beymı yaptı hıc utanmadan konuşabılıyonuzya
@palermo544 806 bin!!!!!! bilmem sana bir şey anlatıyor mu??
@palermo544 trol yine sahnedesin sunu sor bakalım yandaşına maden para çok gelir çok neden ödememişler tabi senin gibilerin maaşı daha önemli
@goldkh ANLASAYDI O YORUMU YAZMAZDI
@deadpolll_2019 2036 yılına kadar hiç harcama olmayacakmış gibi konuşuyorsunuz. Adamlar 20 yıl geriden geliyor yeme konusunda
@deadpolll_2019 adam borc diyor yarin odenmesi gerek demiyor, peki bu hizla giderse 2036 da gelecek zamanlarda odenmesi gereken borc kaca cikacak eger o da sizin gibi hortumculuk mantigi ile hareket ederse? yandas kene diyecem keneye hakaret olacak
Bal gibi de olur
adam ne yapsın şimdi bi ton borçla belediyeyi teslim aldı iktidar akp allah yardımcın olsun imamoğlu :((((
Tewfik yukarda ne söyleniyorsa onu söylüyor
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler