HABER

İç Anadolu'da kültür-sanat

Ankara - Eskişehir'de "Büyük Aşıkların Sonuncusu", "Ayrılık", "Cuco Bilmiyor", "Kadınlar da Savaşı Yitirdi" adlı oyunlar sahnelenecek.

Neil Simon'un yazdığı Özer Tunca'nın yönettiği "Büyük Aşıkların Sonuncusu"nda, Sermet Yeşil, Gonca Yakut, Çiğdem Altuğ ve Ecren Can rol alıyor. Orta yaşı geçmiş bir adamın sadece bir gününü değişik şekilde yaşayabilmek için yaptığı kaçamakların anlatıldığı oyun, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Tepebaşı Sahnesinde 15 Aralıkta izleyicisiyle buluşacak.

Mimar, karikatürist ve yazar Behiç Ak'ın yazıp yönettiği "Ayrılık" adlı oyunda, Bilge Cezayirli ve Özgür Onan rol alıyor. Oyun, 19 ve 20 Aralıkta Tepebaşı Sahnesinde beğeniye sunulacak. Emre Basalak'ın uyarlayıp yönettiği "Cuco Bilmiyor" adlı çocuk oyununda, Ali Eyidoğan rol alıyor. Keşfeden, öğrenen, öğrendikçe özgürleşen ve birey olan Cuco'nun hikayesinin anlatıldığı oyun, yarın ve 17 Aralıkta Turgut Özakman Sahnesinde izlenebilir.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Tiyatro Anadolu Sahnesinde, İtalyan yazar Curzio Malaparte'nin yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği "Kadınlar da Savaşı Yitirdi"
adlı oyun sahneleniyor. Arzu Turan, Ezgi Uzşen, Pınar Şenol, Süleyman Karaahmet, Yonca Ender Sekmen, Aylin Aydoğdu, Çağrı Mengüç, Polat Bilgin ve Nazan Yerli'nin rol aldığı oyun, yarın ve 16 Aralıkta sahneye konulacak.

Konya

Konya'da Mevlana'nın 733. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri kapsamında, çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında, fotoğraf sanatçıları Bedii Ersavaş ve Kemal Çetinel'in Mevlana Müzesi'nde 1 Aralıkta açılan "Sema" konulu resim ve fotoğraf sergisi ile "Mevlevi Sancakları Sergisi", 17 Aralık akşamına kadar
gezilebilecek. Mevlana Kültür Merkezinde açılan "Mevlevi Kıyafetleri Sergisi", Feyzi Şimşek, Ahmet Kuş ve İbrahim Dıvarcı'nın "Dünya Mevlevihaneleri Fotoğraf
Sergisi", "Ney Sergisi" ve Mehmet Girgiç'in "Klasik El Sanatlarından Keçe Sergisi" de 17 Aralıka kadar ziyaret edilebilecek.

Konya PTT Başmüdürlüğünce hazırlanan "Pul Sergisi" de 17 Aralık akşamına kadar Mevlana Kültür Merkezinde açık olacak.Ahmet Özhan'ın solistliğini yaptığı Türk Tasavvuf Müziği konseri ile sema ayini programı, 17 Aralıka kadar Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu'nda her akşam izlenebilecek. Anma törenleri 17 Aralık akşamı yapılacak Şebi Arus programıyla sona erecek.Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda devam eden "3. Uluslararası Mistik Müzik Festivali" kapsamında, 16 Aralıkta İran'dan Şehram Naziri konser verecek. 733. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, Ankara Devlet Tiyatrosunca Mevlana Kültür Merkezinde yarın "Keloğlan Keleşoğlan" adlı çocuk oyunu sahnelenecek.

Kayseri

"Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu" filminin oyuncuları Kayseri'ye gelecek. Filmin başrol oyuncularından Cüneyt Arkın, Burak Hakkı ve Sinem Kobal, 16 Aralıkta Kayseri Park Alışveriş Merkezinde sinemaseverlerle buluşarak sohbet edecekler. Doğumunun 125. Yıl Dönümünde Atatürk Fotoğrafları Sergisi, 19 Aralıkta
Kayseri Park Alışveriş Merkezinde açılacak. Açılış törenine Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek ile Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi de katılacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön