HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili açıklama

Son dakika İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili paylaştığı mesajında 'Tuzağa düşmeyin' dedi.

Dün Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olaylar gündem oldu. Rektör atamasıyla başlayan ve günlerdir devam eden gerilim, Kabe fotoğrafının üniversite önünde yere serilmesine ilişkin tutuklamalar sonrası protestolara dönüştü. Polis kampüste toplanan gruba müdahale etti. İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır" denildi. Valilik daha sonra yaptığı açıklamada toplam 159 kişinin gözaltına alındığını belirtti. İfadeleri alınan 98 öğrenci serbest bırakıldı. çişleri Bakanı Süleyman Soylu yaşanan olaylarla ilgili 'Tuzağa düşmeyin' uyarısında bulunurken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan ve Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu gözaltılara tepki gösterdi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTE'SİNDE TANSİYON YÜKSEK

Boğaziçi Üniversitesi'nde dün ortalık karıştı. Üniversitenin önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin tutuklamaları protesto etmek isteyen öğrenciler kampüs içinde ve çevresinde toplandı.

Polis ile öğrenciler arasında yaşanan gerilim gün içinde sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde bir kız öğrencinin polisler tarafından tutularak taşınması dikkat çekti. Paylaşılan bir videoda da polisin bir grup öğrenciye "Aşağıya bakın" diye seslendiği, ardından bir arbede çıktığı görüldü.

gozaltı gündüz

Gün boyu yaşananların ardından akşam saatlerinde polis müdahalesi geldi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Yaşanan olayların ardından İstanbul Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binasını ablukaya alan ve aralarında öğretim üyeleri ile LGBT Kulüp üyesi öğrencilerin de bulunduğu bir grup göstericiye, üniversite özel güvenlik görevlileri tarafından eylemin sona erdirilmesi ve dağılmaları yönünde uyarılarda bulunulmuştur. Yapılan uyarılara itibar etmeyen göstericiler İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin müdahalesiyle dağılmaları sağlanmıştır"

159 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Valiliği daha sonra yaptığı açıklamada "Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108),Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verdi.

98'i SERBEST

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen gösterilerde dün gözaltına alınan şüphelilerden 98'i,İl Emniyet Müdürlüğünce ifadeleri alındıktan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla serbest bırakılmıştır. Konuyla ilgili adli soruşturma devam etmektedir" denildi.

bogazıcı

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN AÇIKLAMA: TUZAĞA DÜŞMEYİN

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili Twitter'dan bir açıklama yapan Bakan Soylu, şunları yazdı:

''Kabe-i Muazzama'ya hakaret eden LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz?
Elbette hayır...

Rektörlük binasını işgale kalkan LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz?
Elbette hayır...

Boğaziçi'nin olan biteni izleyen sakinlerine bir sözüm var: Hayatta hiç bir başarının altında imzası olmayan, bir ajansın elinde oyuncak olan, solcu bile olmayan kart siyasetçilerin tuzağına düşmeyşn...

Sizden beklentimiz bilimsel başarı, sizden beklentimiz okul başarısı, sizden beklentimiz büyük ve güçlü Türkiye'ye hazırlanmanızdır. ''

soyluuu

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN'DAN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Kutsal değerlerimizi ayaklar altına almaya çalışanlara karşı üniversite yönetimi meşru bir tasarrufta bulunmuştur" dedi.

ALTUN

MUHALEFETTEN TEPKİ

Muhalefetten Boğaziçi'ndeki gözaltılara tepki gecikmedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Rektör Bulu'ya görevinden ayrılma çağrısında bulundu. DEVA Partisi lideri Ali Babacan da öğrencilerin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

KK

DD

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler