HABER

İçişleri Bakanlığı’ndan 'kayıp silah' iddialarına yanıt

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ‘kayıp silah’ iddiaları ile ilgili yaptığı açıklamada, "15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde tespit edilenlerin dışında herhangi bir silah kaybı mevcut değildir." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan 'kayıp silah' iddialarına yanıt

“20 tugayı donatacak silah kayıp” başlığı ile servis edilen haberlerin ardından İçişleri Bakanlığı İsmail Çataklı yazılı bir açıklama yaptı. Çataklı, yaptığı açıklamada söz konusu dönemde İçişleri Bakanlığı bünyesinde bağlı kurumlardan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silahlardan bahsi geçen haberlerde iddia edilen miktarlarda bir sayısal eksikliğin kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişiminin yıldönümünün yaklaştığı günlerde, neredeyse her yıl olduğu gibi, bazı mahfillerce maksatlı şekilde ortaya atılan mesnetsiz bir iddianın, bu yıl da ‘20 tugayı donatacak silah kayıp’ başlığıyla yeniden servis edildiği görülmektedir.

Konuyla ilgili olarak daha önce de açıklama yapılmış olmasına rağmen, toplum nezdinde oluşturulmak istenen birtakım kaygıları gidermek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına, aşağıdaki hususların paylaşılmasının faydalı olacağı değerlendirilmiştir.

Söz konusu dönemde İçişleri Bakanlığı bünyesinde bağlı kurumlardan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silahlardan, mezkûr haberlerde iddia edilen miktarlarda bir sayısal eksiklik, kesinlikle söz konusu değildir.

Konuya ilişkin olarak envanter sayımlarıyla da teyit edilen resmi veriler şu şekildedir:

Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı (7) adet MP5 Makineli Tabanca , 15 Temmuz 2016 gecesi halka karşı kullanılmak üzere darbeciler tarafından depolardan gasp edilmiş, çatışmalarda kaybolduğu anlaşılmıştır. Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır.

Yine aynı hain darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan saldırı neticesinde Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı

(3) adet G3 Piyade Tüfeği,

(11) adet Kalaşnikof Tüfek,

(1) adet MP5 Makineli Tabanca,

(1) adet kuru sıkı tabanca olmak üzere toplam (16) silah kaybı tespit edilmiş,

ayrıca İstanbul’daki olaylar sırasında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı

(1) MP5 Makineli tabanca kaybolmuştur.

Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde başkaca herhangi bir silah kaybı mevcut değildir.

Bakanlığımızın 2017 yılı İdari Faaliyet Raporunda belirtilen rakam, sivil vatandaşlarımızın kaybettikleri silahları da içeren 1944’ten 2017’nin sonuna kadar ki 73 yıllık toplam sayıdır. Bu rakamın 15 Temmuz ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bu itibarla, detayları yukarıda arz edilenler dışında, İçişleri Bakanlığı envanterinden başka bir silah kaybı yoktur. Kaldı ki, ilgili birimlerimizin personel sayısı dikkate alındığında, söz konusu iddialarda geçen miktarların tutarsızlığı kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Kaybolduğu iddia silah sayısı, o günlerdeki tüm Jandarma ve Emniyet personel sayısının yaklaşık üçte birine tekabül etmektedir. Devlet ciddiyeti içerisinde böyle bir eksikliğin olamayacağı, elbette ki izaha muhtaç değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur...

E6LqxxdX0AYhITU


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
20 tugay silah kayıp sözüne gerçekten inanan insanlar varmı..bir tugay en az 10000 kişi.... 20 tugay en az 200000 silah demek..askerliğini yapan bir insan ey6erki gerizekalı olmadığı sürece buna inanmaz..Ben BİLECİK te askerken bir silah eksikti ogün o silahı bulana kadar anamızdan emdiğimiz süt burnumuzdan geldi..200000 silah ne demek ya..boş işlerle insanları meşgul etmeyin..
@bulut_han, asker sayısını iki katına çıkarmışsın ama evet kayıp silah sayısı abartı ... tugay başına 3 ila 5er binden, 60-100bin kişilik silah kaybı abartılmış ... ancak eğer doğruysa iç savaş gibi bir şeye hazırlanmış birileri, bu kadar silah kaybolmaz kasten dağıtılır
200 bin rakamını zamanında iç işleri ve EGM tasdik etmişti.
kılıf uymuş
Geri Dön