HABER

"İdam cezası kaldırılmalıdır"

BALIKESİR (İHA) - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Avrupa Birliği ve idam tartışmaları konusunda Türkiye'nin üstün yararlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, "Yeni acılar yaşanmaması için duygularımızla değil, aklımızla hareket etmek ve Türkiye'nin üstün yararlarını göz önünde bulundurmak zorundayız" dedi. Türk, idam konusunda, Meclis'in olağanüstü toplanabileceğini ve Meclis gündeminde bulunan uyum kanununun mutlaka çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Yeni yaptırılan adliye sarayının açılışı ve cezaevinde incelemelerde bulunmak üzere Balıkesir'in Bandırma ilçesine gelen Bakan Türk, ilk olarak Kaymakam İsmail Gürsoy'u makamında ziyaret etti. Kaymakamlık binasında, TESEV tarafından hazırlanan Avrupa Birliği ve idam konusundaki araştırmayı değerlendiren Adalet Bakanı, halkın idamın kaldırılması ve AB'ye girilmesi konusundaki desteğini olumlu bulduğunu söyledi.

"İDAM CEZASI KALDIRILMALIDIR" Türk halkının AB'nin temsil ettiği değerleri benimsediğini savunan Türk, Meclis genel kurulunda bulunan uyum kanununun mutlaka çıkarılması gerektiğini belirtti. Bakan Türk, üç istisna dışında, idam cezası yerine ağır ceza verilmesinin öngörüldüğü düzenlemenin geçtiğimiz yıl yapıldığını, bir adım daha atılarak, idam cezasının kaldırılması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi: "Türkiye, şimdilik en azından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ek 6. protokolüne paralel olarak, savaş suçları dışında idam cezasının kaldırılması yolunu açmalıdır. Çünkü mahkemelerde idam cezası öngörülen olaylarla ilgili olarak verilecek cezanın ne olacağı belli değildir. Bu bakımdan Meclis'in yeni yasama yılında ya da olağanüstü toplantı söz konusu olduğunda, ilk ele alacağı konu, idam cezasına ilişkin tasarı olacaktır."

Hikmet Sami Türk, idam cezasının tümüyle kaldırılması konusunda Meclis'te uzlaşmaya varılmasını ümit ettiklerini dile getirerek, şunları söyledi: "İdam yerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası getirilecek. Terör suçları bakımından halkımızın duyarlılığı var. Türkiye 83'ten beri ayrılıkçı terör ve kökten dinci terör açısından her türlü acıyı yaşadı. 30 bin insanımız öldü, 5 bin şehit verdik. Bu acıları kolay kolay unutmak mümkün değil. Ama biz yeni acılar yaşamamak için duygularımızla değil, aklımızla hareket etmek zorundayız. Bu yüzden konuyu, Türkiye'nin üstün yararlarını göz önünde bulundurarak ele almak mecburiyetindeyiz. Yeni düzenlemeyle terör suçluları şartlı salıvermeden yararlanamayacak. Bu, halkın duyarlılığını da karşılayacak bir hüküm olur."

"MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANABİLİR" Türk, meclis'in tatile girmesinin uyum yasalarıyla ilgili çalışmaları geciktireceği yolundaki görüşler üzerine ise "Meclis'in tatile girmesiyle milletvekilleri idam konusunda daha soğuk kanlı düşünebilir. Meclis'in tatile girmesi çalışmaların durması anlamına gelmez. Meclis olağanüstü toplantıya çağrılarak, AB yolunda müktesebatın ülkemize kazandırılması gerçekleştirilebilir. Türkiye'nin yeri Avrupa'dır. Biz sadece AB'ye üye olmak için değil, 21. yüzyılda Türkiye'nin layık olduğu yere ulaşması için gerekli değişikli yapmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Daha sonra 650 milyar liraya mal olan Bandırma Adliye Sarayı'nın açılışını yapan Türk, burada yaptığı konuşmada, adaletten tasarruf edilemeyeceğini savunarak, "Adaletin genel bütçeden aldığı pay daha fazla olmalıdır. Eğer adalettin tasarruf yaparsak bunun bedeline çok ağır öderiz. Adaletin ihtiyacı olduğu ödenek ve kadroların esirgenmemesi gerekir" dedi.

Bakan Türk'e eşi Fatma Türk, Balıkesir Milletvekili Güven Karahan, Vali Utku Acun, Ceza Tevfik Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun, Müsteşar Yardımcısı Nihat Turan da eşlik etti.

Türk, daha sonra 244 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Bandırma Özel Tip Cezaevi'nde incelemelerde bulundu. Cezaevinde mahkumların çocukları için yaptırılan kreşi hizmete açan Türk, tutuklu çocuklarını kucağına alıp bir süre sevdi.

Uyuşturucu suçundan tutuklu 26 yaşındaki Emir Şentürk, kucağındaki 5 aylık bebeği Burçin ile beraber Bakan Türk ile görüşerek, şartlı salıverme yasasının kapsamının genişletilmesini istedi. Türk, voleybol oynayan mahkumlarla da sohbet edip yemekhaneyi denetlerken, ardından saz kursunu bitiren tutukluların verdiği konseri dinledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön